TwitterFacebook

Dzień skupienia Equipes Notre-Dame

Pierwsze spotkanie ekipy odbyło się w Paryżu 25 lutego 1939 roku u państwa Pierre’a i Rozen de Montjamont, na ulicy Champs-de-Mars, pod numerem 33. Jej członkami byli: ksiądz Henri Caffarel, Gerard i Madelaine d’Heilly, Michel i Ginette Huet, Frederic i Marie-Francoise de La Chapelle, Pierre i Rozenn de Montjamont. Małżeństwa te nie chciały przeżywać swojej miłości w oddzieleniu od wiary. My dziś pragniemy tego samego, choć jeszcze bardziej potrzebujemy dzięki wierze, stawiając Chrystusa w centrum naszych rodzin, odnajdywać ciągle miłość i przeżywać ją nieustannie. Dlatego postanowiliśmy spróbować tego, co proponuje małżeństwom ruch Equipes Notre-Dame (END).

Przez rok albo dłużej jako nowe ekipy małżeństw z Augustowa, Suwałk, Kołak Kościelnych i Somianki, poznawaliśmy, dzięki parom pilotującym, wspólnotę i to co ona proponuje. Nadszedł czas na podsumowanie i decyzję o wstąpieniu do ruchu, czemu służył przygotowany specjalnie dla nas Dzień Skupienia.

Spotkanie miało miejsce 2 września 2017 roku w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. Prowadziła je para sektora podlaskiego: Wiesława i Krzysztof Staniszewscy. Towarzyszyły im również inne małżeństwa, pełniące posługę par łącznikowych oraz pilotujących, które przyczyniały się do poznawania wspólnoty END w czasie okresu próbnego, oraz doradca duchowy ekipy sektora podlaskiego: ks. Robert Szulencki. Gospodarzem, któremu bardzo dziękujemy za gościnność, był ks. Andrzej Popielski, proboszcz parafii.

Najważniejszą częścią naszego spotkania była wspólna Msza św., którą celebrował ks. Robert Szulencki. W homilii nawiązał do Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 25, 14-30), zachęcając małżeństwa do pracy i służby, aby pomnażały otrzymane od Pana talenty i nie bały się stanąć w przyszłości przed Jego obliczem z dumą i radością.

Po Eucharystii obejrzeliśmy film dokumentalny pt.: „Ktoś obok nas – Sługa Boży Henri Caffarel – życie i dzieła”. Mogliśmy przyjrzeć się dokładnie założycielowi END, apostołowi spotkania z Chrystusem. Doświadczyliśmy również, w projekcji, spotkania z pięknymi małżeństwami, które przez dziesięciolecia rozwijały się przy wspólnocie.

Kolejnym etapem dnia było omówienie przez ks. Roberta roli kapłana w ekipie. Następnie zjedliśmy obiad. Posileni mogliśmy zmierzyć się z kolejnym zadaniem, czyli spotkaniem w małych grupach i podzieleniem się naszymi sukcesami i trudami w realizacji konkretnych punktów wysiłku w czasie trwania pilotażu. Po spotkaniach w grupach małżeńskich przyszedł czas na prezentację medialną ruchu END, którą przygotowała para sektora podlaskiego. Radość sprawiła nam informacja o tym, że Super Region Polska jest obszarem o najszybciej tworzącej się liczbie nowych ekip.

Wielką niespodzianką było pojawienie się ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, który skierował do nas życzliwe słowo i pobłogosławił całej wspólnocie.

Na koniec chcieliśmy jeszcze podziękować Panu Bogu i Maryi za spotkanie. Wybrzmiał Magnificat.

Choć zmęczeni, jednak pełni nadziei, opuściliśmy to gościnne miejsce, wiedząc, że podczas kolejnego naszego spotkania w czasie Eucharystii poprosimy o przyjęcie do Equipes Notre-Dame. Mamy nadzieję, że ziszczą się słowa naszego założyciela wypowiedziane w Rzymie 1959 roku: „Nie ma obawy, że takie małżeństwo stanie się rodzajem getta, w którym ludzie zamykają się przed przeciwnościami tego świata. W takim małżeństwie odnawiają swe siły w nieustannej miłości, modlitwie i wypoczynku, aby wrócić z nowym zapałem do wielkich dzieł ludzkich «jako słudzy Boga, przyjaciele ludzi»”.

Chwała Panu!!!

Maja i Artur Płońscy z nowej ekipy w Suwałkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *