RN
TwitterFacebook

Dziewiętnastowieczna ikona Narodzenie Bogurodzicy trafiła do Muzeum Diecezjalnego w Łomży

Dziewiętnastowieczna ikona przedstawiająca Narodzenie Bogurodzicy odzyskana z przemytu trafiła dziś do zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Było to możliwe dzięki pracy funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Ikona została przekazana podczas dzisiejszego (05.03) spotkania w Podlaskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Białymstoku na ręce dyrektora Muzeum Diecezjalnego, księdza Tomasza Grabowskiego.

– Odzyskano ją podczas prowadzonych prac kontrolnych na przejściu granicznym. Była przemycana na blok krajów Unii Europejskiej. Prawdopodobnie miała być sprzedana w którymś z krajów zachodnich. Cały proceder udało się zatrzymać, a dzieło odzyskać w bardzo dobrym stanie. Jesteśmy po zakończeniu procedury przekazania mienia, ikona trafia więc do nas jako obiekt przeznaczony do prezentacji muzealnej – podsumowuje ks. Tomasz Grabowski.

W 9 letniej historii funkcjonowania Muzeum Diecezjalnego w Łomży jest to wydarzenie bez precedensu, możliwe było dzięki współpracy z Podlaskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białymstoku. – Wiele wskazuje, że jest to początek długoletniego dialogu, którego efekty już widać – dodaje ks. Tomasz Grabowski.

Ikonę będzie można oglądać od przyszłego tygodnia w Muzeum Diecezjalnym w Łomży przy ul. Giełczyńskiej 20A.

pd/fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *