RN
TwitterFacebook

Dziś Boże Ciało! (Prawie) cała Polska wyjdzie na ulice!

Dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ulicami wielu polskich miast, na przykład Krakowa, Poznania, Łowicza, Gniezna czy Warszawy przejdą tradycyjne procesje. Także w miejscowościach naszego regionu (poza Grajewem i Szczuczynem ) przejdą tradycyjne, choć często uboższe niż zwykle procesje z Najświętszym Sakramentem.

Do procesji przygotowują się największe polskie miasta: Wychodzimy z Najświętszym Sakramentem, by pobłogosławić nasze zagrody, pola podwórka, jak śpiewamy w tej pieśni „Zagrody nasze widzieć przychodzi” i myślę, że taki wymiar ma nasza procesja, gdy wychodzimy z Najświętszym Sakramentem na nasze ulice, do domów, domostw”– powiedział biskup świdnicki Marek Mendyk.

Hierarcha zwraca uwagę, że jest to szczególny moment, by prosić o Boże błogosławieństwo i powstrzymanie pandemii. Jak dodaje, to także okazja, by prosić za tych, którzy na różnych frontach zmagania się z wirusem podejmują pracę w służbie człowiekowi.

My też chcemy wyrazić wiarę, że dla Boga nie ma nic niemożliwego, ale z drugiej strony apelujemy do wiernych, by zachowując przepisy, które wyznacza sanepid, jednocześnie dopełnić czegoś, co dla naszej polskiej pobożności i wiary jest niezwykle ważne – podkreśla biskup Marek Mendyk.

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie odbędzie się bez tradycyjnej procesji ulicami miasta. Procesje przejdą wokół świątyń i przykościelnych placów. Metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo zwraca uwagę, że udział procesjach w obecnym czasie jest sprawdzianem naszej wiary.

Kiedy już zniesione są pewne limity, ale pewne obostrzenia zostają, to teraz dopiero będzie to nas sprawdzać od strony, przede wszystkim wewnętrznej, jak my wierzymy w to, że rzeczywiście i substancjalnie pod postacią Chleba i Wina jest Chrystus obecny w sakramencie ołtarza  – mówił arcybiskup Depo. Dodał, że procesja zawsze miała charakter zewnętrznego wyznania wiary.

W Warszawie procesja Bożego Ciała przejdzie skróconą trasą z archikatedry świętego Jana ulicami Starówki do katedry Polowej Wojska Polskiego. Proboszcz archikatedry, ksiądz Bogdan Bartołd, zwraca uwagę na wymowę tego wydarzenia.

Nie będzie to procesja, jak każdego roku, gdzie mnóstwo sztandarów, feretronów, przedstawicieli różnych środowisk, procesja będzie symboliczna, ale Pan Jezus chce wyjść, pójść razem z nami, chce nas poprowadzić – mówił ksiądz Bartołd.

W związku z koronawirusem zaleca się przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zachowanie odległości 2 metrów, a w większych skupiskach zakładanie maseczek.
Biskupi zachęcają do uczestniczenia dziś w Adoracjach Najświętszego Sakramentu i nabożeństwach eucharystycznych, organizowanych w kościołach.

IAR/BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *