RN
TwitterFacebook

Dziś święto św. Andrzeja Boboli

Opis męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli mrozi krew w żyłach. To właśnie na pamiątkę świadectwa wiary tego świętego, którego umęczono 16 maja 1957 roku obchodzimy dziś święto św. Andrzeja Boboli. Choć jest on patronem Polski i tym samym jest bliski sercom wszystkich Polaków, to wierni diecezji łomżyńskiej winni są mu szczególną pamięć i cześć, bo to właśnie tu przez okres około czterech lat żył, nauczał i głosił Słowo Boże św. Andrzej Bobola.

W miejscu którym stoi dziś hotel Polonez było niegdyś Kolegium Jezuickie, w którym Andrzej Bobola sprawował funkcję rektora. W katedrze z kolei św. Andrzej Bobola głosił słowo Boże i wzywał do nawrócenia. Warto o nim pamiętać choćby ze względu na to, że tak mocno związany jest z naszymi rejonami. To w darze wdzięczności za Jego życie powstała nasza parafia mówi ks. Andrzej Popielski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży.

Fakt, że św. Andrzej Bobola w pewnym okresie życia był mocno związany z Łomżą nie jest jedynym powodem dla którego warto o nim pamiętać. Św. Andrzej Bobola był jezuitą, człowiekiem o ogromnej wiedzy i silnej wierze, której nie wyrzekł się nawet  w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Gdy został pojmany przez kozaków, by ocalić swoje życie miał zrobić tylko jedną rzecz – wyrzec się wiary katolickiej. Powiedział wtedy, że w tej wierze został ochrzczony, wychowany i jest pewien, że ta wiara prowadzi go do zbawienia. To bardzo poruszające, to motywuje do wzorowania się na św. Andrzeju Boboli, bo to święty także na nasze czasy – mówi ks. Popielski.

Beata Borkowska

1 komentarz

  1. Bożenna Szczepaniak Odpowiedz

    W naszym regionie dużo jest bohaterów,którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny, jak również w obronie wiary ginęli na POLU CHWAŁY. Część ICH pamięci! Pokój ich duszy! My jako katolicy powinniśmy o nich pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *