RN
TwitterFacebook

Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy

Dziś Wielka Sobota. Dla chrześcijan to czas ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy. Nawiedzają także Groby Pańskie.

Tego dnia nie odprawia się mszy świętej aż do wieczornej Wigilii Paschalnej – przypomina wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz.

Duchowny zachęca do uczestniczenia w Triduum Paschalnym. – Ważne, aby mieć właściwą hierarchię wartości. Przygotowanie posiłków czy umyte okna nie są tak ważne jak uczestnictwo w modlitwach Kościoła – podkreśla ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz. Wykładowca UKSW zaznacza, że symbolika krzyża od Wielkiego Piątku do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego zmienia się. – Od znaku męki i hańby, w krzyżu odnajdujemy znak zwycięstwa nad grzechem – podkreśla kapłan.

Wielkanoc zaczyna się w Wielką Sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz świątyni kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał, woskową świecę symbolizującą zmartwychwstałego Chrystusa.

Podczas liturgii Wigilii Paschalnej dokonuje się odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Wierni przychodzą do kościoła ze świecami, aby zapalić płomień „nowego życia”, symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Uroczyście śpiewa się orędzie wielkanocne, tak zwany „Exultet”.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *