RN
TwitterFacebook

„Eucharystia – miłująca obecność” – w najnowszym „Idziemy” z ks. Arturem Akimowiczem o tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę

Jest duże pragnienie pójścia na pielgrzymkę u bardzo wielu osób i to dobrze, niemniej musimy uwzględnić warunki i obostrzenia, jakie obowiązują i zrobić wszystko, aby pielgrzymowanie było bezpieczne zarówno dla pątników, jak i mieszkańców terenów, przez które pielgrzymka przechodzi. O Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej na Jasną Górę w czasie epidemii z ks. Arturem Akimowiczem, zastępcą przewodnika pielgrzymki, rozmawia ks. Robert Szulencki.

Wiadomości możemy podzielić na dobre i złe. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska odbędzie się – dobra wiadomość. W skromnej liczbie – zła wiadomość.

– Niestety okoliczności, w jakich przyszło nam żyć, mam na myśli pandemię, ograniczają w dużym stopniu nasze funkcjonowanie, do którego byliśmy przyzwyczajeni. Dotyczy to także pielgrzymowania. Jest duże pragnienie pójścia na pielgrzymkę u bardzo wielu osób i to dobrze, niemniej musimy uwzględnić warunki i obostrzenia, jakie obowiązują i zrobić wszystko, aby pielgrzymowanie było bezpieczne zarówno dla pątników, jak i mieszkańców terenów, przez które pielgrzymka przechodzi. Stąd forma będzie bardzo ograniczona i niestety nie wszyscy będą mogli pielgrzymować fizycznie. Za to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeżyć ten czas jak najbardziej duchowo, korzystając z oferty medialnej, którą przygotowujemy.

Po wielu komentarzach na FB widać smutek…

– To zrozumiałe, bo wielu naszych diecezjan i nie tylko zżyło się z pielgrzymką i czeka na nią cały rok. Pielgrzymowanie wciąga i daje wiele wartościowych owoców. A ponieważ sytuacja niejako wymusza na nas ograniczenia, stąd smutek. Mamy nadzieję i o to się modlimy, aby w przyszłym roku pielgrzymka mogła pójść bez problemów.

W historii łomżyńskiej pielgrzymki był rok, że nie została zorganizowana. Chcecie tego uniknąć w czasie pandemii?

– To prawda. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska miała przerwę w 1991 r. z racji wizyty św. Jana Pawła II w naszej diecezji. Wtedy wszystkie wysiłki były skierowane na przygotowanie przyjęcia ojca świętego. Ówczesne władze kościelne podjęły taką decyzję i tak się stało. My zaś po konsultacjach z władzami sanitarnymi i państwowymi na szczeblu Episkopatu postanowiliśmy podjąć próbę zorganizowania pielgrzymki i za aprobatą naszego biskupa ordynariusza przygotowujemy się do tego.

Czytaj dalej w wydaniu drukowanym Idziemy nr 23 (763), 7 czerwca maja 2020 r. do nabycia w: Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup, ul. Sadowa 3, 18-400 Łomża lub w parafii;

Redakcja wkładki Głos Katolicki: tel. 86 215-14-10, fax. 86 215-14-13, e-mail: glos@gloskatolicki.pl;

Reklama: reklama@spesmedia.pl, tel. 508 585 033;
Prenumerata: sekretariat@spesmedia.pl, tel. 504 719 083

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *