RN
TwitterFacebook

Ex Universa za nimi!

Pięciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży zdało dziś egzamin Ex Universa. To ustne zaliczenie materiału teologicznego ze wszystkich 6 lat nauki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Egzamin kluczowy – mówi rektor Seminarium.

Egzamin był podzielony na cztery części: Pismo Święte, teologia moralna, teologia fundamentalna i, zdaniem wielu najtrudniejsza teologia dogmatyczna. Do oceny każdego przedmiotu powołana została komisja egzaminacyjna, która przepytywała kleryków pojedynczo z wybranych zagadnień. Pozostali spacerowali po korytarzu, utrwalając materiał. Nie jesteśmy święceni wyłącznie na podstawie tego, jak się modlimy. Liczy się również konkretne przygotowanie intelektualne. Wiedza teologiczna pomoże nam później w służbie kapłańskiej, gdy przyjdzie odpowiadać na pytania wiernych – mówi kleryk Mateusz Krajewski.

Wspomniane składowe egzaminu (teologia moralna, fundamentalna itd.) były zdawane w poprzednich latach , jednak Ex Universa łączy całość materiału w jedno główne zaliczenie. Cztery komisje, cztery płaszczyzny. To wiedza z całości. – podkreśla ks. Jarosław Kotowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

Warto zaznaczyć, że wszyscy alumni łomżyńskiego Seminarium są jednocześnie studentami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Mamy umowę o współpracy z Wydziałem Teologicznym. U nas odbywa się rekrutacja i wykłady. Mamy też pewną autonomię, zaś egzaminy magisterskie nasi klerycy zdają w Warszawie – dodaje rektor WSD.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × two =