RN
TwitterFacebook

Ferie zimowe 2020: Bezpieczeństwo w górach

Pierwsze województwa rozpoczęły właśnie dwutygodniowe ferie zimowe. Uczniowie z województwa podlaskiego wolne będą mieli od 20 stycznia, natomiast uczniowie z województwa mazowieckiego od 10 lutego. Jednak już teraz warto przypominać o bezpieczeństwie w górach, bo to jest najczystszy cel zimowych wypraw.

Nawet na najkrótszą górską wycieczkę należy ze sobą zabrać odpowiednio spakowany plecak. Poza jedzeniem i zapasowym ubraniem, musi się w nim znaleźć apteczka. A w niej poza podstawowymi lekami, również bandaż i plastry. Dobrze mieć też folię termoizolacyjnąmówi podróżnik i alpinista Michał Leksiński

W czasie wędrówek należy pamiętać o szybko zapadającym zmroku, warto zabrać ze sobą co najmniej dwa źródła światła i baterie. W plecaku powinna się również znaleźć bielizna na zmianę, którą warto zabezpieczyć przed przemoczeniem.

Wybierając się w wyższe partie gór należy posiadać sprzęt pozwalający na bezpieczne korzystanie ze szlaków: raczki lub raki, czekan oraz tak zwane lawinowe „ABC” czyli detektor, sondę oraz łopatę lawinową.

Tomasz Jano z beskidzkiej grupy GOPR zaznacza, że w czasie zimowych wędrówek bardzo ważne jest ubranie oraz buty z których korzystamy.

To musi być wyposażenie bardziej już profesjonalne zabezpieczające przed wychłodzeniem. Dobrze mieć dodatkowy kombinezon oraz ocieplane spodnie – podkreśla i zaznacza, że w czasie korzystania ze stoków narciarskich należy zachowywać kulturę jazdy. Ratownik apeluje też o odpowiedni wybór stoków w czasie wypoczynku z dziećmi i korzystania z sanek, czy popularnych plastykowych „jabłuszek”. – Stok powinien być odpowiednio szeroki, z wypłaszczeniem umożliwiającym wyhamowanie.

Wybierając się w góry należy zapoznać się z zagrożeniem lawinowym. Pamiętajmy, że nie wszystkie szlaki czynne są zimą. Ruszając na wędrówkę musimy też posiadać zapisany w telefonie alarm ratunkowy GOPR lub TOPR, warto również zainstalować aplikację „RATUNEK” umożliwiająca szybkie wezwanie pomocy.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *