TwitterFacebook

Nowe miejsce dla figury Chrystusa niosącego krzyż

Proboszcz łomżyńskiej parafii katedralnej podjął decyzję o gruntownym odnowieniu i przeniesieniu figury Chrystusa niosącego krzyż w miejsce bardziej eksponowane i widoczne dla wiernych.

Decyzja stała się faktem. Odnowić, ale co dalej? Myślałem nad tym przez kilka lat. W miejscu, gdzie monument stał wcześniej, były krzaki. Dodatkowo przez całe lato figurę zasłaniały korony drzew. Skutek? Pomnik ani od strony katedry ani od strony ulicy nie był widoczny – podkreśla ks. kan. Marian Mieczkowski. Dodaje również, że wszystko ma swój czas i swoje miejsce, a 100. rocznica odzyskania niepodległości w połączeniu z 600-leciem nadania praw miejskich Łomży jest dobrą okazją, aby pomnik Chrystusa niosącego krzyż został ponownie dostrzeżony przez wiernych.

Figura znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Giełczyńskiej i Dwornej. Jej historia liczy ponad 100 lat. Na pomniku wisiała tabliczka informacyjna, która potwierdzała, że powstał on z fundacji ks. Jodzewicza, zmarłego w 1912 roku, proboszcza pobliskiej parafii Puchały. Obecna Katedra łomżyńska była w tym czasie kościołem farnym. Fundatorami samego cokołu byli miejscowi wierni, również wypisani na tabliczce. Tak, czy inaczej, figura Chrystusa niosącego krzyż przetrwała obie wojny światowe, a w latach szcześćdziesiątych podczas poszerzania ulicy Giełczyńskiej została przeniesiona i z czasem uległa znacznemu zniszczeniu. Renowacją Chrystusa zajął się Przemysław Adamowski.

Uroczyste poświęcenie odrestaurowanej figury nastąpi w najbliższy piątek 15 czerwca o godz. 9:45. Następnie w Katedrze łomżyńskiej odbędzie się Msza święta, której będzie towarzyszył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *