RN
TwitterFacebook

Firma farmaceutyczna z Lublina: stworzyliśmy pierwszy lek na COVID-19

Firma farmaceutyczna z Lublina ogłosiła, że stworzyła pierwszy na świecie skuteczny lek na COVID-19. Jak tłumaczą jej przedstawiciele, bazujący na osoczu ozdrowieńców preparat zawiera przeciwciała neutralizujące koronawirusa.

Zakończył się proces rozlewu pierwszej serii leku, która trafi teraz do badań klinicznych. Wcześniej skuteczność środka badał w laboratorium prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii w Krakowie. W nagraniu odtworzonym podczas konferencji poświęconej preparatowi tłumaczył, że w sprawdzono, jak skutecznie hamuje on zakażenie.

– Te wyniki, które otrzymaliśmy wskazują, że faktycznie ta aktywność jest bardzo wysoka. Oczywiście to są dane z badań w laboratorium in vitro, natomiast mamy hamowanie wirusa przy bardzo dużej ilości w obliczeniach przekraczającej jeden do pięć tysięcy. Co pozwala mieć nadzieję, że faktycznie przygotowany produkt spełni oczekiwania nas wszystkich.

Badania kliniczne będą prowadzić między innymi lekarze z Lublina. Prace nad powstaniem leku trwały od marca. Wśród instytucji, które współpracują przy opracowywaniu preparatu, jest między innymi Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *