RN
TwitterFacebook

GD: Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego i Józef Zając, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jedwabieńskiej

Na terenie gminy Jedwabne od niedawna działa Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Jedwabieńskiej. O nim, oraz o promocji tego regionu województwa podlaskiego opowiadali na antenie Radia Nadzieja Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego oraz Józef Zając, prezes stowarzyszenia. 

– Razem z burmistrzem podjęliśmy taką inicjatywę, aby skupić wokół siebie pewną grupę osób, która jest zainteresowana historią Jedwabnego, promocją gminy, krzewieniem edukacji – mówi Józef Zająć, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jedwabieńskiej i dodaje, że powstają już pierwsze inicjatywy, które mają realizować statutowe działania organizacji. 

Taką inicjatywą jest mural upamiętniający mieszkańców wywiezionych na Sybir. Szacuje się, że przymusowo wywiezionych na Sybir było około pół tysiąca mieszkańców gminy Jedwabne. Malowidło projektu Rafała Roskowińskiego powstanie na murze przy ulicy Wojska Polskiego 2 najpóźniej do końca wakacji. Koszt jego wykonania wynosi 7 tysięcy złotych, które pokryje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. 

– Mural będzie o charakterze panoramy przedstawiającej dramat, który dotknął mieszkańców nie tylko naszej gminy, bo praktycznie deportacje objęły całe wschodnie tereny. W naszym mieście znajduje się pomnik o takiej charakterystyce jeżeli chodzi o Sybiraków – wyjaśnia Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego i dodaje, że to nie jedyny mural, który powstanie.Historię mamy barwną, także tragiczną. W tym kontekście również przy współpracy z stowarzyszeniem planujemy kolejne murale. 

Samorząd w planach ma też ustalenie miejsca, w którym znajduje się grób rodziny Rembielińskich, którzy byli dawnymi właścicielami majątku Jedwabnego.

– Mówimy tutaj o przełomie XVIII i XIX wieku. Zacna rodzina, nie tylko dla Jedwabnego, ale też i dla tej całej części naszego regionu. Stanisław Rembieliński, pierwszy właściciel dworu, który przetrwał, osobisty sekretarz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczestnik Sejmu Wielkiego. Jego syn Rajmund to postać bardzo znana, przede wszystkim związana z Powstaniem Kościuszkowskim. Jego szczątki również spoczywają u nas na cmentarzu. To dzięki tej rodzinie Jedwabne się rozwinęło – zaznacza Niebrzydowski. 

Z Adamem Niebrzydowskim, burmistrzem Jedwabnego i Józefem Zającem, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jedwabieńskiej rozmawiała Beata Borkowska:

Pozostałe rozmowy z cyklu „Gość Dnia” Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *