TwitterFacebook

GD: Anna Archacka i Tomasz Szymański, Muzeum Przyrody w Drozdowie

Gośćmi dnia Radia Nadzieja byli dziś – Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Tomasz Szymański pracownik naukowy w Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz auror książki o księdzu Kazimierzu Lutosławskim. Do wysłuchania całej rozmowy zachęca jej prowadzący, Maciej Kowalski:

Poniżej fragment rozmowy z dzisiejszymi gośćmi:

Maciej Kowalski: Porozmawiajmy o wydawnictwach, jakie proponuje Muzeum Przyrody w Drozdowie. Pani dyrektor: tych jest wiele, ale numer jeden dzisiaj i ostatnich dni to jednak publikacja pana Tomasza Szymańskiego.

Anna Archacka: Tak oczywiście. Od dwóch lat już czekaliśmy na tę publikację. W roku 2014 obchodziliśmy 90. rocznicę śmierci księdza Kazimierza Lutosławskiego i oczywiście z tej okazji odbywały się u nas prelekcje, wykłady. Stwierdziliśmy, że niestety nie ma pozycji, która by pokazywała księdza Kazimierza Lutosławskiego w różnych odsłonach jako polityka, jako wychowawcę młodzieży i jako kapłana. Chcieliśmy pokazać drogę wiodącą księdza Kazimierza do kapłaństwa. A poprosiłam o to naszego socjologa, pana Tomasza Szymańskiego, który już ma na swoim koncie wiele publikacji – ciekawych publikacji na temat historii nie tylko Drozdowa, ale też historii Polski. Także myślę, że pozycja trafiona, będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.

W to głęboko wierzymy i tę pozycję bardzo gorąco państwu polecamy – nie tylko harcerzom.

Nie tylko.

Nie tylko harcerzom. Ksiądz Kazimierz Lutosławski w wielu kręgach znany jest z wielu swoich pól działalności, natomiast wśród harcerzy to przede wszystkim jako twórca Krzyża Harcerskiego. Panie Tomaszu: zbiór tych faktów, tych danych biograficznych księdza Kazimierza to było trudne zadanie?

Tomasz Szymański: Myślę, że było to zadanie wymagające wiele refleksji na temat jego życia, idei, poglądów, oraz poszukiwań swojej życiowej drogi, w wieku 29 lat wstąpił do seminarium duchownego we Fryburgu …

To nie tak wcześnie.

To nie tak wcześnie. Oczywiście w wieku lat 32 został wyświęcony na kapłana, przez wybitnego kardynała, biskupa Désiré Merciera, wybitnego teologa – postać, która w historii teologii wieku XIX i XX jest absolutnie postacią czołową. Ksiądz Kazimierz Lutosławski również był teologiem i myślicielem, który zostawił po sobie bardzo wiele ciekawych artykułów, refleksji. Na kartach tej książki są one zebrane – ukazane. Są to także piękne smaczki historyczne, takie jak chociażby audiencja prywatna księdza Kazimierza Lutosławskiego u Papieża Piusa X, który do wówczas poszukującego swojej życiowej drogi młodego doktora medycyny z Drozdowa powiedział: Ma presto, presto venite a noi – co oznacza: prędko, prędko przyjdź do nas – co sprawiło, że umocniło się jego powołanie kapłańskie. On sam stwierdził, że urodził się do sutanny. Odnalazł w kapłaństwie swoją drogę życiową najważniejszą. Poszukiwał jej przez kilka lat. Najpierw został doktorem medycyny, studiował w Szwajcarii, potem doszedł do wniosku, że jednak chciał by się poświęcić także pracy wychowawczej. Założył wspólnie z księdzem Janem Gralewskim szkołę nazwaną Ogniskiem Wychowawczym Wiejskim. Tutaj można też nieco na marginesie powiedzieć, że wyprzedziła ona swoją epokę pod względem programu i podejścia pedagogicznego do uczniów. Szerokie zainteresowanie psychologią ucznia. Dużo uwagi poświęcano najdrobniejszemu nawet szczegółowi zainteresowań młodego podopiecznego ,słowem, podejściem, które i dzisiaj myślę że jest niezbyt częste, jeśli chodzi do renomowanej szkoły prywatnej. Ale ostatecznie to kapłaństwo jak wspomniałem stało się jego najważniejszym powołaniem życiowym. Kontynuował jednak przy tym pracę wychowawczą.

W dalszej części rozmowy Maciej Kowalski m.in. pyta o dworek w Drozdowie, kontynuuje temat publikacji Muzeum w Drozdowie, oraz o to czy temat księdza Kazimierza Lutosławkiego został wyczerpany w książce – czy powstanie kolejna jej część?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *