RN
TwitterFacebook

GD: Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej – Rozwiązanie jest nadzwyczajne, bo i sytuację mamy nadzwyczajną

Od dzisiaj (25.03.) zdalne nauczanie jest obowiązkowe. Jak mówił na antenie Radia Nadzieja, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, to nauczanie trwa już od dwóch tygodni, ale nie wszystkie szkoły mogły to od razu wprowadzić. 

– Stąd w pierwszym okresie pozostawialiśmy pewną dowolność. Mówiliśmy o tym, że nauczyciele powinni przygotować się do takiej nowej metody i w związku z tym na pewno nie realizować systematycznie podstawy programowej, tylko raczej powtarzać wiadomości. Chodziło na o to, aby zarówno nauczyciela, uczniowie, ale i rodzice przyzwyczaili się do nowej sytuacji i do nowych możliwości nauczaniawyjaśnia Dariusz Piotnkowski, szef resortu edukacji narodowej.

Minister dodaje, że od dzisiaj wszystkich obowiązuje nauka zdalna po to, aby realizowana była podstawa programowa.

– Rozwiązanie jest nadzwyczajne, bo i sytuację mamy nadzwyczajną. Poprzez ograniczenie dotychczasowej funkcji szkoły: dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, kiedy to osobisty kontakt nauczyciela z uczniami był podstawową forma nauczania, opieki i wychowania, musimy ograniczyć ze względu na wymogi epidemiczne. 

Resor stara się jak najbardziej ułatwić nauczycielom i uczniom przejście na pracę zdalną. W przygotowaniu jest specjalny poradnika, który ma za zadanie usystematyzować materiał w nowej rzeczywistości:

– Mamy nadzieję, że po zebraniu tych kilkunastodniowych doświadczeń praktycznie wszystkie szkoły w Polsce będą w stanie dotrzeć do niemal wszystkich uczniów z tymi materiałami. Przewidujemy w rozporządzeniu, że jeżeli nie ma możliwości kontaktu online, kontaktu internetowego to można użyć przecież innych metod. Do tego może służyć dziennik elektroniczny, poczta e-mail. Nie trzeba być w czasie rzeczywistym z nauczycielem.

Przewidziany jest także pakiet dla ucznia, który nie może drogą elektroniczną odebrać materiałów – można do udostępnić do odbioru w szkole bądź też wysłać kurierem.  

Jak zapewnia Dariusz Piotnkowski, przy obecnym ograniczeniu działalności szkół do 10 kwietnia nie ma zagrożenia ani dla egzaminu ósmoklasisty, ani dla matur:

– Mamy przygotowane arkusze dla ósmoklasistów. Jest to kwestia rozwiezienia ich do poszczególnych województw i poszczególnych szkół. Jesteśmy na to przygotowaniu. 

W przypadku przedłużenia zamknięcia szkół. ministerstwo przygotowuje nowe rozwiązania, jednak minister Piontkowski ma nadzieję, że do 10 kwietnia wróci pewnego rodzaju norma i placówki zostaną otwarte. 

Z Dariuszem Piontkowskim, Ministrem Edukacji Narodowej rozmawiał Jakub Trochimowicz:

Pozostałe audycje z cyklu „Gość Dnia” Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *