RN
TwitterFacebook

GD: Dariusz Syrnicki – Wyklęci – Pamiętamy!

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe, ustanowione w 2011 roku, w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Żołnierze wyklęci. Dlaczego w oficjalnej nazwie święta użyte jest słowo „wyklęci” które kojrzy się negatywnie?

– Czasem się mówi „niezłomni”. Niezłomni to byli pod Termopilami, tam w starożytności, a my to byliśmy wyklęci naprawdę. Nas komuna wyklęła, społeczeństwo tak zostało wrobione, że też nas w jakimś sensie wyklęło. Myśmy nie mieli się okazji bronić, nie mielimy szans bronić swoich racji, nikt nas o nic nie pytał, tylko byliśmy całe życie opluwani – mówi Dariusz Syrnicki ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża.

Do tej pory w różnych kręgach można usłyszeć złą opinię o żołnierzach wyklętych.

– Wiem dlaczego tak się dzieje. Były nakazywane furmanki i nikt nie prosił, nikt nie był specjalnie grzeczny. Był rozkaz, 15 minut, podstawiona furmanka, nie było żadnego zmiłuj się. I oczywiście nikt za to nie zapłacił – przyznaje Dariusz Syrnicki i dodaje, że to samo dotyczyło wyżywienia i zaopatrzenia – Partyzanci mieli prawo zarekwirować bieliznę, kożuch, buty – to wszystko prawda. Nie płacili za to.

Ale stawiali opór władzy komunistycznej. Z samego regionu łomżyńskiego można przytoczyć walki jakie wyklęci stoczyli z ówczesną władzą: bitwa na Wierzbowie z NKWD nw 1945, w 1946 bitwa z KBW z UB pod Uśnikiem, także w 1946 od strony Rutek duża bitwa 120 partyzantów walczyło z tysiącem żołnierzy, a ludzie na ten temat niewiele, a bywa, że nawet nic nie wiedzą.

Tymczasem to, że tylko w Polsce po wojnie uchowały się prywatne gospodarstwa rolne, oraz to, że w Polce jest tak mocna pozycja kościoła katolickiego, to zasługa podziemia antykomunistycznego – przekonuje w rozmowie z Beatą Borkowską Dariusz Syrnicki ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

1 komentarz

  1. atom Odpowiedz

    Panie Darku dziękuję za odkłamywanie historii i pamięć o niezłomnych. oby więcej takich reportaży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − fifteen =