RN
TwitterFacebook

GD: doktor Jan Świercz, specjalista chirurgii naczyniowej i flebologii

Żylaki i choroby żylne to zmora wielu kobiet, chociaż problem dotyczy też mężczyzn. O możliwościach leczenia ich opowiadał na antenie Radia Nadzieja, dr Jan Świercz, specjalista chirurgii naczyniowe i flebologii.

– Najczęstszą chorobą są żylaki kończyn dolnych, które są bardzo szerokim pojęciem, bo od małych zmian naczyniowych tzw. pajączków do dużych żylaków i owrzodzeń żylnych podudzi przez powikłania typu zakrzepica. To jest taki dość szeroki temat – mówi doktor i dodaje, że na powstawanie żylaków największy wpływa ma uwarunkowanie genetyczne. – 90 procent ludzi, którzy mają żylaki to gdzieś w rodzinie ta choroba się pojawia. Natomiast jest to choroba populacyjna, ponieważ po 50. roku życia większość ludzi, a co najmniej połowa, ma jakąś formę niewydolności żylnej.

Jeśli chodzi o chirurgię naczyniową to do tej pory mieszkańcy regionu żylaki leczyli po całym kraju. Dr Świercz sam przyznaje, że ma dużo pacjentów stąd, dlatego postanowił rozwinąć swoją działalność lekarską w Łomżyńskim Centrum Medycznym:

– Tutaj w Państwa okolicy nie ma jakiegoś szerszego dostępu do tego typu diagnostyki. Tym bardziej leczenia mało inwazyjnego. No i między innymi to mnie skłoniło, żeby się w tej okolicy pojawić. Mało inwazyjna diagnostyka i szybkie leczenie pozawala na niewyłączanie pacjenta z funkcjonowania na co dzień. 

Z doktorem Janem Świerczem, specjalistą chirurgii naczyniowej i flebologii rozmawiał Jakub Trochimowicz:

Pozostałe rozmowy z cyklu “Gość Dnia” Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty − 17 =