RN
TwitterFacebook

GD: Iza Murawska i Józef Wiśniewski – Gmina Kolno – kulturalnie i gospodarsko

Gmina Kolno finiszuje. Wielkimi krokami zbliża się koniec roku. To czas na wstępne podsumowanie działań. W gminie Kolno tradycyjnie wiele się działo, zarówno w szeroko rozumianej kulturze, jak i w innych dziedzinach życia.

Aktywnie, kulturalnie, twórczo – to tytuł projekt realizowanego przez Centrum Kultury gminy Kolno. Był to projekt wielopokoleniowy i… dodajmy – wielozadaniowy, czerpiący inspiracje z kultury kurpiowskiej. Uczestnicy projektu poznawali tajniki wycinanki kurpiowskiej i pod okiem fachowców – Anny Ceberek i Stanisława Ropiaka – sami tworzyli arcydzieła ludowe, brali udział w zajęciach teatralnych, malowali murale, których motywem były wycinanki kurpiowski, odwiedzali też miejsca szczególne, jak choćby Muzeum Ziemi Kurpiowskiej w Wachu, które założyli i prowadzą państwo Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie czy Skansen w Nowogrodzie.

Był to projekt skierowany głównie do dzieci i to nam się udało zrealizować. (…) Seniorki też były bardzo zainteresowane, przychodziły głównie na wycinankę, mimo iż mówiły, że ręce już niesprawne, że ciężko utrzymać nożyczki, to poradziły sobie wspaniale – mówi Iza Murawska, pełniącą obowiązki dyrektora Centrum Kultury gminy Kolno.

Ważnym akcentem podsumowującym mijający rok, są inwestycje. W gminie Kolno w ciągu ostatnich miesięcy zrealizowano dwa sztandarowe działania. Pierwsze to przedszkole w Lachowie, drugie – świetlica wiejska w miejscowości Wincenta.

– Już jesteśmy po odbiorach technicznych. Trwa rekrutacja i od pierwszego stycznia chcemy aby pięćdziesięcioro dzieci w wieku trzech, czterech lat, już zaczęło zajęcia – mówi wójt gminy Kolno Józef Wiśniewski.

Świetlica wiejska w Wincentach znalazła miejsce w zrewitalizowanym budynku po byłej strażnicy OSP. W świetlicy odbywają się już regularne zajęcia, głównie koła gospodyń wiejskich ale z tym miejscem związane są też inne plany. Docelowo ma być to ośrodek budowania tożsamości gminy. Tutaj na plan pierwszy wysuwa się historia miejscowości. To właśnie tam rozegrała się ostatnia walka bitwy określanej „cudem nad Wisłą”. Natomiast sama miejscowość z dawien dawna leżała na granicy, wcześniej granicy między państwami, obecnie na granicy gmin, powiatów i województw.

Więcej o gminie Kolno i o tym co ta się dzieje w rozmowie Joanny Ekstowicz z Izą Murawską i Józefem Wiśniewskim

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *