RN
TwitterFacebook

GD: Ks. Jacek Czaplicki, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej – Musimy wejść w tę przestrzeń nowej ewangelizacji

– Duszpasterstwo było cały czas obecne, tylko może w czasie pandemii w innych formach – mówił o „odmrażaniu duszpasterstwa” na antenie Radia Nadzieja ks. Jacek Czaplicki, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

– Odmraża się rzeczywiście w tym znaczeniu takim klasycznym, przedpandemicznym. Duszpasterstwo to jest zawsze interakcja międzyludzka. Nie ma duszpasterstwa bez człowieka, który spotyka się z człowiekiem twarzą w twarz. I przede wszystkim człowieka, który się spotyka twarzą w twarz z Bogiem – zaznaczał ks. Jacek Czaplicki.

Jego zdaniem największym wyzwaniem dla duszpasterstwa jest to, jak jeszcze bardziej uatrakcyjnić przekaz Kościoła, żeby Ewangelia mogła dotrzeć, zwłaszcza do młodego pokolenia. Pandemia w tym względzie okazała się szczególnym doświadczeniem, z którego należy wyciągnąć ważne wnioski:

– Pierwszym punktem jest nowe podejście do formacji kapłańskiej. Czyli mówiąc inaczej, jak się zabrać za przebudowę naszej kapłańskiej mentalności duszpasterskiej. Druga sprawa, dzisiaj myślimy bardziej zintensyfikować, poprosić proboszczów o włączenie do duszpasterstwa osób świeckich. Zwłaszcza zaangażowanych i świadomych swojej wiary przez ruchu kościelne i stowarzyszenia, czyli osoby które przechodzą od lat głęboką formację wewnętrzną i też społeczną. Trzecia sprawa to jest kwestia duszpasterstwa młodzieży, a może nawet inaczej, wychodzenia poza kościół żeby szukać młodych. Czwarty punkt, kwestia katechezy szkolnej. Z tym będzie największy problem, może nie największy, bo większy będzie z nami kapłanami w tej przebudowie mentalności, ale kwestia podejścia do sprawy katechezy. Ja dzisiaj tym się nie martwię do końca, ponieważ widzę wiele przykładów ciekawej pracy młodych księży katechetów. Zwłaszcza w szkołach średnich czy wśród młodzieży gimnazjalnej. Ich propozycji poza szkolnej jeszcze, która fascynuje młodych ludzi. To jest też kwestia podejścia do przygotowania na przykład do bierzmowania młodych ludzi. I ostatni punkt, który mogę dodać to przez tę pandemię wzrosła świadomość księży, że musimy użyć innych metod duszpasterskich. Czyli musimy wejść w tę przestrzeń nowej ewangelizacji.

Z ks. Jackiem Czaplickim, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej, rozmawiała Joanna Ekstowicz:

Pozostałe audycje z cyklu „Gość Dnia” Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *