RN
TwitterFacebook

GD: ks. Jacek Kotowski, diecezjalny duszpasterz rodzin

W tym roku po raz 11 odbędą się spotkania w ramach Studium Życia Rodzinnego. O tym wyjątkowym czasie dla narzeczonych i małżeństw opowiadał w audycji „Gość Dnia” ks. Jacek Kotowski, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Pandemia i zamknięcie, którego doświadczyliśmy wiosną tego roku szczególnie odbiła się na rodzinach. 

Rzeczywiście, rodzina musiała się mierzyć ze wszystkim tym, co działo się w kwietniu, maju, czerwcu, kiedy wszyscy byli zamknięci w domu. Kiedy rodzice musieli więcej czasu poświęcić dzieciom i ich lekcjom. Był to też czas, kiedy małżonkowie byli razem i powinniśmy się tak naprawdę z tego cieszyć, że są razem, mają więcej czasu dla siebie i mogę ze sobą porozmawiać. Okazało się też, że był to czas trudny dla nich, bo pojawił się problem, bo nie potrafią ze sobą być, nie umieją ze sobą rozmawiać. Łatwiej było im się po prostu zajmować pracą i problemami dzieci w szkole, a nagle trzeba było usiąść, spojrzeć sobie w oczy, ugotować razem obiad i o czymś zacząć rozmawiać – mówi ks. Jacek Kotowski i dodawał, że dla niektórych był to czas trudny, ale piękny. – Szczególnie u małżonków, którzy wiedzą na czym polega życie małżeńskie, rodzinne i wiedzą, jak je rozwijać. A dla tych, którzy do tej pory mijali się w domy, było to poważne wyzwanie. 

Jednym z takich rozwiązań, które pomagają pracować nad związkiem małżeńskim i rodziną jest Studium Życia Rodzinnego. Celem Studium jest pogłębienie wiedzy i formacja katolików świeckich (szczególnie małżeństw, narzeczonych i osób zainteresowanych), zwłaszcza w zakresie teologii małżeństwa i rodziny (teologia biblijna, moralna, duchowości, prawo kanoniczne, etyka) a także w psychologii, pedagogice, prawie kanonicznym i świeckim, odpowiedzialnym rodzicielstwie oraz biomedycynie rodziny. W tym roku studium wystartuje 10 października. 

Studium Życia Rodzinnego  – zapisy:

Wydział Duszpasterstwa Rodzin, Kuria Diecezjalna Łomżyńska, ul. Sadowa 3, Łomża:

Pani Agnieszka kom. 510 085 979 (najlepiej dzwonić po 15:00),

ks. Jacek Kotowski kom. +48 698 761 737,

bądź drogą e-mail: podając imiona, nazwisko, numer poziomu Studium, kontakt telefoniczny i ilość dzieci zostawianych na czas zajęć w przedszkolu: jkotowski@diecezja.lomza.pl.

Na czas zajęć organizujemy bezpłatną opiekę dla dzieci w Przedszkolu Sióstr Służek NMP Niepokalanej.

TERMINY SPOTKAŃ STUDIUM ŻYCIA RODZINNEGO W ROKU 2020/2021:

  • 10 października 2020,
  • 21 listopada 2020,
  • 5 grudnia 2020,
  • 23 stycznia 2021,
  • 13 lutego 2021
  • oraz 2 spotkania z NPR: 6 i 20 marca 2021.

Program spotkań dostępny na naszym portalu. 

Wsparcie dla rodziców

– Dzisiaj zauważamy, że bardzo mocno jest potrzebna katecheza dla rodziców i małżonków praktycznie na każdym etapie życia małżeńskiego, rodzinnego. Zresztą papież Franciszek ciągle o tym mówi, że powinniśmy jako wspólnota Kościoła ciągle towarzyszyć małżonkom na każdym etapie ich życia i w tych miejscach, w których dotykają ich jakieś troski czy problemy – podkreśla ks. Kotowski.

I dlatego trwają prace nad utworzeniem zespołu ludzi, który będzie realizował bardzo konkretne tematy i warsztaty właśnie dla rodziców dzieci przynoszonych do chrztu, pierwszokomunijnych i bierzmowanych. 

– Chodzi nie tylko o to, żeby rodzice dowiedzieli się jak towarzyszyć dziecku w przygotowaniach do przyjęcia tych sakramentów, ale żeby też sami bardzo mocno skorzystali. 

Z ks. Jackiem Kotowskim rozmawiała Joanna Ekstowicz:

Pozostałe rozmowy z cyklu „Gość Dnia” Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *