RN
TwitterFacebook

GD: Ks. Krzysztof Chodkowski, diecezjalny liturgista

Biskup łomżyński ks. Janusz Stepnowski wydał w ostatnim czasie zarządzenie i dekret, które porządkują kwestie uczestnictwa we mszach świętych oraz procesji Bożego Ciała na terenie diecezji łomżyński. Oba dokumenty omówił i wyjaśnił na antenie Radia Nadzieja diecezjalny liturgista, ks. Krzysztof Chodkowski.

Na terenie diecezji łomżyńskiej od 7 czerwca odwołana zostaje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. w niedzielę i święta nakazane, która obowiązywała do marca br. w związku z pandemią koronawirusa. 

– Ta sytuacja, w której się znajdujemy cały czas jest wyjątkowa i trochę nawet napięta. Pamiętamy te miesiące, tygodnie kiedy byliśmy zamknięci całkowicie w domach. W zasadzie nawet nie można było wychodzić. Kiedy restrykcje były bardzo ścisłe, a w kościołach limity. Najpierw do 50 osób, a potem do 5. Stąd te ograniczenia, które były. One wymusiły na księżach biskupach, żeby w jakiś sposób zatroszczyć się o dobro duchowe wiernych i stąd był dekret, który dotyczył dyspensy. Sytuacja od jakiegoś czasu się stabilizuje. Obostrzenia, które były powoli zostają znoszone. Od minionej niedzieli w liturgii w kościele może uczestniczyć nieograniczona liczba osób. W związku z tym ksiądz biskup zniósł dekret, który wcześniej był wydany, dotyczący dyspensy od udziału w mszy świętej.

Oczywiście obowiązują wyjątki. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, np. choroba (por. Katechizm Kościoła Katolickiego  2180, 2181, 2182).

W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych i radiowych.

Drugim istotnym dokumentem, który w ostatnim czasie został wydany to zarządzenie dotyczące organizacji procesji Bożego Ciała na terenie diecezji. Biskup zdecydował, że mogą się one odbywać jedynie na terenie przykościelnym.

– W zgromadzeniach publicznych obowiązuje nas nadal limit do 150 osób przy zachowaniu dystansu społecznego. A my wiemy jak ten dystans społeczny wygląda w praktyce. Kilka dni temu byłem na rynku, no i widziałem ten dystans. I niestety, ale w wielu przypadkach to jest zwykła fikcja, dlatego, żeby nie stwarzać takiego nadmiernego zagrożenia i nie wchodzi w przestrzeń publiczną, jaką jest miasto, ksiądz biskup podjął taką decyzję – wyjaśniał ks. Chodkowski. 

Z ks. Krzysztof Chodkowskim rozmawiała Joanna Ekstowicz:

Pozostałe rozmowy z cyklu “Gość Dnia” Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve − ten =