RN
TwitterFacebook

GD: Ks. Marcin Sobiech, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie jest coraz bardziej aktywna. To właśnie tam organizowane się Wieczory Medjugorskie. O spotkaniach modlitewnych oraz zmianach, jakie zachodzą w parafii opowiedział ksiądz proboszcz Marcin Sobiech.

To właśnie w Burzynie na początku epidemii koronawirusa w Polsce stanął tzw. krzyż epidemiczny.

– Rzeczywiście, w czasie epidemii przyszło mi takie natchnienie. To jest chyba związane też z byciem patrologiem i historykiem Kościoła. Wiedziałem, że w dawnych czasach właśnie kiedy przychodziła epidemia i kiedy przychodził dość trudny czas to stawiano właśnie krzyże ochronne, które z czasem otrzymały nazwę caravacio, od miejscowości hiszpańskiej, w której taki pierwszy krzyż został postawiony. Rzeczywiście w Wielki Wtorek sobie udumałem, żeby taki krzyż postawić. Zwróciłem się do parafian i z prośbą i z pomysłem, no i w środę wieczorem ten krzyż ustawiliśmy. Wiedziałem, że w tym jest jakaś boża opatrzność, bo jeżeli człowiek próbuje szukać to wiele miesięcy mu to zajmuje, a jeżeli idzie to z godziny na godzinę to widać, że Pan Bóg już wszystko miał przygotowane – mówi ks. Marcin Sobiech. Proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie nie zwalnia tempa. Kolejną inicjatywą są Wieczory Medjugorskie, których forma jest dosłownie przeniesiona z Medjugorie:

– Centrum Medjugorie i Centrum Życia Medjugorie to są wieczorne modlitwy. To jest wieczorny cykl modlitw, w których u samego początku został ułożony przez ojca Slavko Barbaricia, który niezmiennie od prawie 39 lat trwa. I my ten program Medjugorie przenosimy raz w miesiącu tutaj do Burzyna. 

Objawienia Matki Bożej w Medjugorie nie są jeszcze uznane przez Kościół, ale nie to jest najważniejsze – dodaje ks. Marcin Sobiech:

– Kwestia objawień i autentyczności pozostawiam do decyzji Kościoła, ale tym, czym jest Medjugorie? Konfesjonał świata. Miejsce modlitwy. Miejsce Eucharystii. Miejsce doświadczenia Pana Boga. Miejsce nawrócenia. 

Najbliższe “Wieczory Medjugorskie” już w czwartek, 25 czerwca, początek modlitwy o godz. 18.00 w kościele w Burzynie. Z dworca PKS w Ostrołęce o 16.30 wyjedzie specjalny autokar, który zabierze wszystkich chętnych. W Łomży zatrzyma się o godz. 17.10 na rondzie przy placu Kościuszki.

Z ks. Marcinem Sobiechem rozmawiała Joanna Ekstowicz:

Pozostałe rozmowy z cyklu “Gość Dnia” Radia Nadzieja:

JE/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − sixteen =