RN
TwitterFacebook

GD: Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego – Jednym z ważniejszych zadań jest ochrona zdrowia mieszkańców województwa

– Jest dużo pracy w związku z nowa sytuacją, która zaistniała w związku z koronawirusem na terenie naszego województwa. Naszym jednym z ważniejszych zadań jest ochrona zdrowia mieszkańców województwa – mówił na antenie Radia Nadzieja, Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego. Dodawał, że tak jak każdy łomżyniak z pewnym niepokojem odebrał informację o przekształceniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny. 

– I społeczeństwo, i powaga sytuacji nakłada obowiązek na ludzi sprawującą władzę, żeby być odpowiedzialnym za tą sytuację. Ja osobiście, jak już parę razy mówiłem, nie zgadzałem się z tą sytuacją. I nadal się nie zgadzam, ale jednocześnie uważam, że trzeba zrobić wszystko, żeby to wykonać, bo jest to dla dobra wspólnego. Walcząc z koronawirusem musimy zrobić wszystko tak, żeby jak najmniej osób ucierpiałomówił o sytuacji wicemarszałek Marek Olbryś. 

Szpital w Łomży ma nowego po. dyrektora. Zmiana nastąpiła o tym, jak dr. Joanna Chilińska zrezygnowała z tej funkcji:

– Myślę, że to jest odpowiedni człowiek. Chcemy mu (nowemu po. obowiązki szpitala Jackowi Rolederowi – przyp. red.) wszystkie instrumenty rzucić pod nogi, żeby on postarał się szpital wydźwignąć z tej niedobrej sytuacji dodawał wicemarszałek Olbryś. 

Zarząd województwa podlaskiego przekazał m.in. dla łomżyńskiego szpitala spory zastrzyk pieniędzy m.in.:

 • w ciągu ostatniego tygodnia przekazał dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży dotację celową w kwocie 200 000,00 zł na wydatki bieżące związane ze zwalczaniem skutków zakażenia i zapobieganiem rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 oraz 765 517,00 zł na zakup aparatury i sprzętu medycznego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
 • uruchamia aktualnie projekt pozakonkursowy o wartości 22 mln złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Działanie 8.4 Infrastruktura społeczna, Poddziałania 8.4.1 Infrastruktura ochrony zdrowia. Poprawa sytuacji epidemiologicznej w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa podlaskiego. Typ projektu: Projekty skierowane na rzecz walki z koronawirusem SARS-CoV-2, w ramach którego Szpital Wojewódzki w Łomży będzie mógł ubiegać się dodatkową pomoc.
 • przeznaczy środki finansowe ujęte w planie budżetu na dofinansowanie wydarzeń kulturalnych, które się nie odbyły lub nie odbędą na skutek wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, na walkę z koronawirusem.

Jednak nie tylko zarząd rozpoczął działania pomocowe na rzecz szpitala. Także samorządy i placówki zdrowia pytają, jak mogą pomóc:

– Chcemy założyć konto, na które będzie mogła wpływać pomoc finansowa – wyjaśnia Marek Olbryś. 

Z Markiem Olbrysiem, wicemarszałkiem województwa podlaskiego rozmawiała Magda Bochenek:

Pozostałe rozmowy z cyklu “Gość Dnia” Radia Nadzieja:

3 komentarzy

 1. misiaty Odpowiedz

  To wreszcie jakiego województwa jest wicemarszałkiem Pan Olbryś? mazowieckiego też ?
  Swoja drogą dziennikarze są bardzo dokładni w podawaniu informacji w tym kraju… ale fajnie by było gdybyśmy należeli do do mazowieckiego

  1. Paula Gałązka Odpowiedz

   Oczywiście, że podlaskiego. Dziękujemy za czujność i przepraszamy za drobną pomyłkę.

 2. Xxxx Odpowiedz

  Ten wywiad to trochę żart ??‍♀️
  Trochę jakby spytać czy Pan wicemarszałek wczoraj dobrze spał, czemu nikt nie spyta gdzie był i czemu nie reagował, jak się czuje jako osoba z Łomży bez opieki zdrowotnej i dlaczego na przykład nie bierze udziału z żadnym spotkaniu, które aktualnie przesądza o całym działaniu wobec szpitala 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 3 =