RN
TwitterFacebook

GD: Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – Muzealnici postanowili odwiedzić naszych gości

Zamknięcie instytucji kultury na dwa tygodnie w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa to ciężki test dla tych placówek. Sytuacja wyzwala też kreatywne działanie, dlatego też Muzeum Kultury Kurpiowskiej nie zamknęło się na trzy spusty. „Muzealnicy postanowili odwiedzić naszych gości” – mówiła na antenie Radia Nadzieja Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

– Dzięki temu, że nasze lekcje, warsztaty muzealne poświęcone obrzędowości wielkanocnej możemy zrealizować online. Taki pierwszy pokaz, jak robi się znane wszędzie palmy kurpiowskie przygotowaliśmy dla Państwa i ukazał się wczoraj na stronie internetowejmówiła dyrektor placówki. 

Pokaz został tak przygotowany, żeby każdy mógł w domowym zaciszu zmierzyć się z wykonaniem takiej palmy. Placówka nie poprzestanie na tym jednym filmie. 

– W planach mamy także filmy z wykładami i warsztatami poświęcone różnym ważnym postaciom, bądź ważnym wydarzeniom. W najbliższym czasie ukaże się wykład Krzysztofa Augustyniaka, autora scenariusza wystawy o Klickim. Jest to bardzo ciekawa postać, dość często mylona z generałem Kickim, a są do dwie różne osobyzapowiada Maria Samsel i dodaje, że w przygotowaniu jest też film warsztatowy z wykonania kurpiowskich pisanek.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zachęca też do oglądania posiadanych zbiorów. Część z nich została już udostępniona.

Ukazała się prezentacja twórczości jednego z obrazów Wlastimila Hofmana. Mamy kilka jego prac w naszych zbiorach. Również na ten trudny czas zaprezentowaliśmy Państwu w naszej wirtualnej galerii rzeźbę świętego Rocha, który był bardzo popularnym świętem na Kurpiach. 

Z Marią Samsel, Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce rozmawiał Sebastian Kamiński:

Pozostałe rozmowy z cyklu „Gość Dnia” Radia Nadzieja:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *