RN
TwitterFacebook

GD: Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia – Polacy bardzo rozsądnie do tego podeszli, że zostali w domu

Jak rozpoznać u siebie koronawirusa? U osób zarażonych występują trzy podstawowe objawy: wysoka gorączka, kaszel i dołączająca się duszność – mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W przypadku, kiedy zauważymy u siebie takie objawy należy zadzwonić na specjalną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Jeżeli mamy taką możliwość, a tych numerów jest coraz więcej oraz więcej ludzi pracuje na tych infoliniach i łatwiej się na nią dodzwonić. Tam uzyskamy informację, czy wystarczy nam skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, czy też powinniśmy udać się do szpitala zakaźnego – mówił w Rozmowie Radia Warszawa wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Możliwa jest także inna droga. Jak mówi wiceminister Kraska, jeżeli objawy są skąpe, a mieliśmy kontakt z osobą, u której wykryto koronawirusa, to możemy pozostać w kwarantannie domowej. Wtedy inspekcja sanitarna wyśle do nas specjalną karetkę czy też samochód i zostanie pobrany od nas wymaz do badania. Po kilkunastu godzinach poznamy wynik, od którego zależy dalsze postępowanie.

Wiceminister przypomina o przestrzeganiu podstawowych reguł.

– Przestrzegajmy zasad higieny, kontakt między jedną osobą a drugą, to mniej więcej 1,5 metra do 2, bo na tej drodze kropelkowej dochodzi do zakażenia koronawirusem, aby tego uniknąć. Unikajmy po prostu kontaktu z innymi osobami, jeśli nie musimy. (…) Polacy bardzo rozsądnie do tego podeszli, że zostali w domu, a jest to w tej chwili jedyna metoda, aby zapobiec szerzeniu się tej epidemii – zwracał uwagę wiceminister.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że pod koniec tygodnia zachorowań wywołanych koronawirusem w Polsce będzie powyżej tysiąca.

Rozmowę z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską przeprowadziła Ewa Pietrzak, Radio Warszawa:

Pozostałe rozmowy z cyklu „Gość Dnia” Radia Nadzieja:

źródło: Radio Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *