RN
TwitterFacebook

Główny Inspektor Sanitarny: obecnie nie ma w Polsce żadnych zagrożeń związanych z koronawirusem

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zapewnia, że polskie służby sanitarne są przygotowane na każdą ewentualność w związku z epidemią koronawirusa w Chinach. Jarosław Pinkas mówił w Programie 1 Telewizji Polskiej, że obecnie nie ma w Polsce żadnych zagrożeń, związanych z tym wirusem, nie stwierdzono też jego obecności w naszym kraju. Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że jeśli ktoś nie był w Chinach, to nie musi się obawiać zarażenia.

Jarosław Pinkas powiedział, że koronawirus łatwo się rozprzestrzenia, ale ma małą śmiertelność. Najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością, osoby starsze i przewlekle chore. Rokowania są pomyślne. Dodał, że tam, gdzie jest dobra opieka zdrowotna, chorych można łatwo wyleczyć.

Pinkas podkreślił, że obecnie nie ma w Polsce potrzeby stosowania nadzwyczajnych środków w związku z epidemią. 

Najważniejszy jest dostęp do informacji. Dla nas najważniejsza jest dobra komunikacja ze społeczeństwem – powiedział Główny Inspektor dodając, że premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji. Gość TVP zapewniał, że codziennie kontaktuje się z ministrem zdrowia, a dziś spotka się z przedstawicielami Kancelarii Premiera.

Zdaniem Pinkasa, prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi będą skomplikowane i potrwają wiele miesięcy. Jak mówił, nadal warto szczepić się na grypę, choćby po to, by ułatwić lekarzom ewentualną diagnostykę.

Według najnowszych danych, wskutek zarażenia koronawirusem zmarło w Chinach 106 osób. Zakażonych jest około czterech i pół tysiąca. W Europie przypadki wirusa stwierdzono we Francji i w Niemczech.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *