RN
TwitterFacebook

Gmina Kolno: 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego [FOTO]

W Czerwonem, w miejscu upamiętniającym powstańców styczniowych, mieszkańców tych ziem: Kajki, Stodupa i Banacha  delegacja z Gminy Kolno złożyła dziś kwiaty i znicze. Powstanie, które wybuchło 22 stycznia 158 lat temu nie ominęło ziemi kolneńskiej.

– Dziękuję, że wspólnie dziś oddaliśmy hołd powstańcom, naszym przodkom, bo to bardzo ważne, byśmy zachowali pamięć o bohaterach – powiedział Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno.

Kwiaty i znicze pod krzyżem w Czerwonem złożyła delegacja w składzie: Józef Bogdan Wiśniewski Wójt Gminy Kolno, Grzegorz Okurowski Radny Gminy Kolno i sołtys Czerwonego, Tadeusz Połomski Radny Gminy Kolno, Krzysztof Kajko Prezes Banku Spółdzielczego i potomek Powstańca Styczniowego, Jacek Bagiński Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, Stanisław Szymańczyk dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Kolnie i Mariusz Wesołowski Dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno w Koźle.

Krzyż z pamiątkową tablicą na kamieniu przy drodze krajowej nr 63 w Czerwonem odwołuje się do tragicznego losu, jaki spotkał powstańców, którzy za udział w tym największym polskim powstaniu narodowym zostali straceni.  

Warto przypomnieć, że powstanie styczniowe nie ominęło ziemi kolneńskiej. We wrześniu 1863 roku stoczona została bitwa pod Wincentą. 

UG Kolno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + 5 =