RN
TwitterFacebook

Gmina Kolno: 81. rocznica rozformowania 110 Zapasowego Pułku Ułanów w Janowie

Wspólna modlitwa, złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz występy artystyczne – tak mieszkańcy gminy Kolno uczcili 81. rocznicę rozformowania 110 Zapasowego Pułku Ułanów w Janowie (27.09.). W obchodach uczestniczył II wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. NSJ w Łosewie, po której znaczenie wydarzeń sprzed 81 lat podkreślali w okolicznościowych przemówieniach przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, m.in. senator Marek Komorowski i wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński.

Wicewojewoda odebrał również podziękowanie od Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie – współorganizatora obchodów rocznicowych – za wspieranie działalności na rzecz kultywowania tradycji oręża polskiego i dziedzictwa narodowego.

Następnie uroczystości przeniosły się przed pomnik w Janowie, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Cztery kamienie upamiętniają rozwiązanie 110 Zapasowego Pułku Ułanów po wiadomości o kapitulacji Warszawy w 1939 roku i utworzenie się dwóch oddziałów partyzanckich pod wodzą mjr Henryka Dobrzańskiego “Hubala” i ppłk. Jerzego Dąbrowskiego “Łupaszki” oraz grupy pod wodzą rtm. Witolda Bilińskiego, które z Janowa ruszyły w dalszy bój.

Obchody zakończyła część patriotyczno-artystyczna, podczas której wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowie i zespół Borkowiacy.

PUW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *