RN
TwitterFacebook

Gmina Kolno: Rocznica bitwy pod Piasutnem Żelaznym

Od złożenia kwiatów pod kamieniem i krzyżem upamiętniającym śmierć młodych żołnierzy w bitwie pod Piasutnem Żelaznym rozpoczęły się 29 czerwca obchody jej 76. rocznicy. W tym roku uroczystości był bardzo skromne. 

Co roku wspólnie z gminą Zbójna i Stowarzyszeniem Kawaleryjskim im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie organizowaliśmy  obchody z rekonstrukcją bitwy i patriotycznym piknikiem, niestety w tym roku  epidemia koronawirusa pokrzyżowała nasze plany – mówi Józef Bogdan Wójt Gminy Kolno. – W tym roku oddaliśmy hołd poległym wspólną modlitwą i kwiatami, za co wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję.  

Przypomnijmy, że w bitwie sprzed 76 lat pod Piasutnem Żelaznym polegli: Sarosiek Bogdan „Lotto” lat 16, Remiszewski Wacław „Świerk” lat 19, Rybiński Tomasz „Kanarek” lat 20, Frankowski Marian „Kołdys” lat 21, Knap Józef „ Jesion” lat 21, Mariak Eugeniusz „Trotyl” lat 21, Potaś Henryk „Lis” lat 23, Waszkiewicz Marian „Kuna” lat 23 i Sekściński Stanisław „Kruk” lat 30. Ich nazwiska znajdują się też na pomniku w Piasutnie Żelaznym, gdzie widnieje również nazwisko uczestniczącego w bitwie i rannego Kalinowskiego Bolesława „ Wicher” lat 20, który pochowany został w Dobrzyjałowie.

UG Kolno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *