RN
TwitterFacebook

Handlowe niedziele w 2020 roku. Będzie ich tylko siedem

W tym roku w zasadzie wszystkie niedziele są wolne od handlu. Nie dotyczy to jedynie dni przewidzianych w ustawie dotyczącej ograniczenia handlu, co daje siedem niedziel, w których będzie można zrobić zakupy w 2020 roku. 

Ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Początkowo wolne od pracy w handlu były dwie niedziele w miesiącu – pierwsza i ostatnia. W ubiegłym roku sklepy były czynne w ostatnią niedzielę w miesiącu. Od tego roku niehandlowe są wszystkie niedziele za wyjątkiem siedmiu poprzedzających przede wszystkim święta.

I tak zakupy zrobimy w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia (13 i 20 grudnia), przed Wielkanocą (5 kwietnia) oraz w ostatnie niedziele stycznia (26 stycznia), kwietnia (26 kwietnia), czerwca (28 czerwca) i sierpnia (30 sierpnia). Zgodnie z ustawą handlować w każdą niedzielę można też w sklepach zlokalizowanych na dworcach, w piekarniach, aptekach, kwiaciarniach a także tam, gdzie za ladą stanie właściciel.

Polacy przyzwyczaili się do nierobienia zakupów w niedzielemówił IAR Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności. Przypominał też, że to głównie NSZZ „Solidarność” zebrała podpisy pod obywatelskim projektem w tej sprawie i wyraża zadowolenie, że pracownicy handlu mogą niedziele spędzać z rodziną.

Bujara uważa, że potrzebne jest jednak doprecyzowanie ustawy, by sieci handlowe nie mogły wykorzystywać luk w przepisach. Chodzi zwłaszcza o doprecyzowanie czym jest placówka pocztowa. Wiceminister Stanisław Szwed powiedział, że rząd na razie nie zakłada zasadniczych zmian w ustawie ale nie wykluczył, że w przyszłości może pojawić się taka potrzeba.

Informacyjna Agencja Radiowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *