RN
TwitterFacebook

Historia w książkach przedstawiona. Magdalena Ogórek w Łomży [FOTO]

Prezentacja Katalogu zbiorów muzealnych Diecezji Łomżyńskiej i książki „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków” złożyły się na spotkanie z historykiem i publicystką dr Magdaleną Ogórek, które miało miejsce w Muzeum Diecezjalnym w Łomży.

Spotkanie zostało poprzedzone krótkim koncertem młodych wykonawców, którzy swoje zdolności i umiejętności szlifują w Państwowej Szkole Muzycznej w Łomży.

A po krótkim koncercie przyszedł czas na prezentację Katalogu zbiorów muzealnych diecezji łomżyńskiej, który, jak wyjaśnił dyrektor Muzeum ks. Tomasz Grabowski, to młode dziecko, które dotyka historii całej Diecezji Łomżyńskiej. Diecezji, która powstała w 1925 roku i dopiero w chwili obecnej doczekała się Katalogu zbiorów muzealnych.

Katalog to opracowanie liczące 362 strony, około 900 fotografii, które kompleksowo ujmują zgromadzone w przestrzeni muzealnej obiekty. Katalog, poprzez kolejne rozdziały, pokazuje historię powstania Muzeum Diecezjalnego, a także konkretne zbiory.

Jest to kompleksowe naukowe opracowanie, które pokazuje bogactwo zbiorów i ich znaczenie dla lokalnej wspólnoty kościoła – mówił konserwator Przemysław Gorek, który podjął się administrowania projektem.

Dwa lata zmagaliśmy z przygotowaniem tego Katalogu i największą wartością jest to, że udało się uporządkować i usystematyzować zbiory Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Warto też wspomnieć, że ten katalog jest tylko częścią całego projektu, który dostał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego projektu, oprócz samego wydawnictwa, odbyła się modernizacja wystawy „Między niebem, a ziemią”, a także przeprowadzono prace konserwatorskie przy wybranych, najcenniejszych obiektach z muzeum łomżyńskiego – mówił Przemysław Gorek.

Druga część spotkania upłynęła na prezentacji książki „Lista Wächtera”. Generał SS, który ograbił Kraków” o której opowiadała autorka Magdalena Ogórek.

Do zajęcia się rodziną Wächterów Magdalena Ogórek została sprowokowana przez obraz niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla „Walka karnawału z postem”, który zaginął w czasie II wojny światowej.

Wächterowie wypłynęli w sposób samoistny. Ja szłam tropem obrazu „Walka karnawału z postem, czyli obrazu, który zaginął w Krakowie już 1939 roku. Teraz wiemy, że wywieźli go na pewno Wächterowie i stąd ta ogromna potrzeba poszukania tej rodziny, poszukania tropów i poszukania przede wszystkim śladów, co stało się z obrazem? I tak narodziła się książka. Okazało się, że materiału jest dużo więcej niż się na początku spodziewałam – mówiła Magdalena Ogórek.

Historyk i publicystka zwróciła uwagę na ogromne straty, jakie poniosło państwo polskie w wyniku zaplanowanych grabieży dóbr kultury, prowadzonych w latach 1939–1945. Grabież rozpoczęła się wkrótce po agresji Niemiec na Polskę, a wcześniej była systematycznie zaplanowana.

Na przykład obraz „Walka karnawału z postem” był w zainteresowaniu niemieckich i austriackich grabieżców już w 1938 roku. Kunsthistorisches Museum wysyła wtedy do Krakowa profesora Franza Sochora. Był to profesor, który miał specjalne poruczenie. Miał wyposażyć Muzeum Adolfa Hitlera w Linzu, dlatego wizytuje i fotografuje w Muzeum Narodowym w Krakowie obraz „Walka karnawału z postem” – mówiła autorka książki.

Poszukując skradzionego obrazu Magdalena Ogórek trafiła do rodziny Wächterów, gdzie, jak zaznacza, przeżyła szok, gdy miała możliwość przeglądania prywatnych zdjęć, które do tej pory nigdy wcześniej nie były nigdzie prezentowane.

Oddzielną sprawą jest podejście dzieci czy wnuków zbrodniarzy wojennych, którzy często nie widzą w postawie swoich rodziców czy dziadków niczego złego.

Pewnie jest to bardziej materiał dla psychiatrów i psychologów – jak to jest, że mimo tylu publikacji i prawdy, którą znamy, rodzina zbrodniarza wojennego potrafi powiedzieć, że ojciec był dobrym nazistą. I mógł zabić więcej osób, a tego nie zrobił – co świadczy o tym, że jest dobrym panem. Trudno w to uwierzyć gdyby nie widziało się tego na własne oczy i nie słyszało na własne uszy – mówiła podczas spotkania Magdalena Ogórek.

Po publikacji „Listy Wächtera” syn Horst von Wächter zapowiedział walkę o zakaz publikacji książki. Jego zdaniem uderza ona w pamięć o jego ojcu, Ottonie, który w czasie II wojny światowej był zastępcą Hansa Franka.

Spotkanie obfitowało w wiele ciekawych informacji, które autorka „Listy Wächtera” uzyskała podczas swojej kilkuletniej pracy nad historią rodziny Wächterów oraz poszukując zagrabionych dzieł sztuki.

Katalog zbiorów muzealnych diecezji łomżyńskiej dostępny jest w siedzibie Muzeum Diecezjalnego w Łomży, natomiast co do książki „Lista Wächtera” to obecnie nakład został wyczerpany, a na dodruk należy poczekać do 15 lutego.

JE

1 komentarz

  1. m Odpowiedz

    Mało szczęśliwe połączenie DWÓCH różnych promocji.
    Skutkiem tego niemal zupełnie zepchnięci zostali w cień ci, którzy pracowali nad „Katalogiem..”.
    Wciąż nie znamy ich nazwisk, poza p. Przemysławem Gorkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *