RN
TwitterFacebook

Hospisas… znaczy miłosierdzie

W Wilnie trwa budowa pierwszego na Litwie hospicjum dziecięcego.

Opieką będą w nim objęte dzieci przewlekle i nieuleczalnie chore, cierpiące między innymi na nowotwory. Placówka stanie się częścią istniejącego już wileńskiego Hospicjum im. błogosławionego ks. Michała Sopoćko. Pracą ośrodka kieruje siostra Michaela Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, która koordynuje również zbiórkę funduszy na powstający dziecięcy oddział hospicyjny:

W 2008 roku przyjechałam do Wilna, by wspólnie z dobroczyńcami opustoszały i zniszczony budynek doprowadzić do stanu zalegalizowanej placówki medycznej. Tutaj w 1934 roku mieszkał błogosławiony ks. Michał Sopoćko, tutaj spowiadał świętą Faustynę. Część tej przestrzeni wynajmował też Eugeniusz Kazimierowski, gdy podjął się zadania namalowania obrazu Jezusa Miłosiernego – podkreśla s. Michaela.

Siostra mówi również o trudnym wyzwaniu przyjazdu do Wilna. Miała już ponad 10 lat doświadczenia posługi w hospicjum w Gorzowie Wielkopolskim, pożegnała ponad 5 tysięcy pensjonariuszy ośrodka. Kryzys nadszedł, gdy koszta remontu pierwszej placówki w Wilnie zaczęły iść w miliony złotych. Na jednym z cmentarzy s. Michaela spotkała wówczas kobietę, która słyszała o inicjatywie budowy oddziału dziecięcego i wręczyła zakonnicy trzy złote zarobione dzięki sprzedaży kwiatów. Symboliczne środki zostały złożone w kaplicy hospicjum dla dorosłych.

Jedną z wolontariuszek wspomnianego oddziału jest Danuta MakowskaPrzychodzę tutaj od wielu lat. Bywa dzień, kiedy musimy pomóc w kuchni, karmić, ubierać i myć chorych. Zajmujemy się też obsługą gości, którzy nas odwiedzają, jest ich naprawdę wielu. Możliwość pomocy drugiemu człowiekowi daje mi ogromna satysfakcję i poczucie spełnienia. Sama miałam chorego tatę, któremu medycyna nie była niestety w stanie pomóc – podkreśla wolontariuszka.

Koszt budowy oddziału dziecięcego Hospicjum im. Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki wynosi ponad 5 milionów złotych. Pieniądze na ten cel pozyskiwane są ze zbiórek, aukcji i darów prywatnych. Obecnie zebrano już ponad połowę tej kwoty. Akcję wspierają między innymi łomżyński oddział Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, którego przedstawiciele jeszcze w listopadzie wspólnie z siostrą Michaelą Rak wyjadą do Brukseli, aby szukać wsparcia u tamtejszej Polonii.

10 listopada, w przeddzień wielkiego jubileuszu 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się wyjazd do Hospicjum. Wzięli w nim udział między innymi darczyńcy oraz wierni i duchowieństwo parafii pw. Bożego Ciała w Łomży. Zawieziono przy okazji dary, które przygotowała społeczność szkolna Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży. W programie wyjazdu znalazło się również zwiedzanie wileńskich miejsc pamięci i zabytków.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *