RN
TwitterFacebook

I Sympozjum Duszpasterstwa Akademickiego [FOTO]

Za nami I Sympozjum Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Łomżyńskiej pod hasłem „Kościół – Uniwersytet – Młodzież”. Spotkanie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Głos zabrali rektorzy i reprezentanci wszystkich łomżyńskich uczelni wyższych.

Sympozjum rozpoczęło się o godzinie 10:00. Gości przywitał ks. Jarosław Kotowski rektor WSD w Łomży. Słowo wstępne wygłosił gość honorowy biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Wyraził konieczność troski Kościoła o młodych ludzi, którzy jego zdaniem tracą energię i chęci do życia ideą braterstwa, troski o drugiego człowieka i rozwoju duchowego.

Różne oblicza sekularyzacji przedstawiła w swoim wystąpieniu rzecznik Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży Jolanta Święszkowska – Sekularyzacja nie jest wyłącznie zanikiem religijności w danym kraju. Świat nie został odczarowany i nie stracił swojego aspektu mistycznego. Jednak formy zarezerwowane dla wielkich religii dostępne są obecne w popkulturze. Rzecznik powołała się na świeckich doradców duchowych, którzy doradzają wielu osobom rodzaj diety, sposób ubioru, wybór odpowiedniej medytacji.

Moderatorem spotkania był przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego ks. Jacek Czaplicki. Zapraszał do dyskusji, podsumował wystąpienia, dzielił się również z uczestnikami własnymi przemyśleniami. Przypomniał między innymi słowa Papieża Franciszka wypowiedziane podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, kiedy to Ojciec święty namawiał młodych do odważnego poszerzania horyzontów i troski o duchowość. Tam właśnie po raz pierwszy pojawiła się refleksja Czy Kościół traci młodzież, czy młodzież traci Kościół, która stała się tematem wystąpienia obecnego diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Obrady podsumował między innymi rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu dr hab. Roman Engler, wcześniej jeszcze o współpracy Kościoła ze światem technologii opowiedział dr hab. Dariusz Surowik. Kiedyś areną głoszenia Słowa Bożego był sam środek tłumu. Dziś jest to przestrzeń internetu, telewizja i radio. Rewolucja komputerowa i wykorzystanie mediów mogą budzić lęk, niemniej jednak stwarza możliwości, jakich nigdy wcześniej nie znał świat – podkreślił rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

I Sympozjum Duszpasterstwa Akademickiego diecezji łomżyńskiej zorganizował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego we współpracy z łomżyńskimi uczelniami i lokalnym środowiskiem akademickim. Jednym z motywów były przypadające na najbliższą sobotę 22 lutego obchody Dnia Pracownika Naukowego w Kościele katolickim.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − ten =