RN
TwitterFacebook

Ikona odzyskana z przemytu do obejrzenia w Muzeum Diecezjalnym w Łomży!

Ikona przedstawiająca narodzenie Bogarodzicy jest już na wystawie stałej Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Obiekt pochodzi z udaremnionego przemytu, jego odzyskanie było możliwe dzięki pracy funkcjonariuszy Służby Celnej. Jest już dostępna dla zwiedzających – mówi ks. Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Dziewiętnastowieczna wieczna ikona przedstawia narodzenie Bogarodzicy. Zachowana jest w stanie dobrym, pozwalającym na dalszą ekspozycję, choć warstwa malarska zawiera ubytki widoczne gołym okiem. Obiekt ma również uszkodzenia, które mogły pojawić się podczas przemytu. Wydaje się, że są znacznie starsze. Nie ma jednak wątpliwości, że całość przedstawia narodziny Maryi. Na ikonie znajdują się postaci Anny i Symeona, jest również inskrypcja cyrylicą – wyjaśnia dyrektor ks. Tomasz Grabowski. Duchowny zwraca również uwagę na dobry warsztat ikonopisarski i świetnie zachowaną kolorystykę. Całość ma wymiary około 30×30 cm.

Sprawcy przemytu zostali złapani na gorącym uczynku, przewożąc ikonę w pudełku po czekoladkach. Jej oficjalne przekazanie nastąpiło 5 marca w siedzibie Urzędu Celno Skarbowego w Białymstoku. Muzeum Diecezjalne świadczy również pomoc merytoryczną Krajowej Administracji Skarbowej w sprawie oceny konkretnych dzieł i ich kwalifikacji jako zabytków. Jeśli dany obiekt zostaje uratowany z przemytu i podlega przepadkowi, łomżyńska placówka muzealna może się o niego starać, tak jak w przypadku sprowadzonej ikony narodzin Bogarodzicy. Muzeum Diecezjalne znajduje się przy ul. Giełczyńskiej 20A w Łomży. Szczegóły o wydarzeniach umieszcza na swojej nowej stronie internetowej.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *