RN
TwitterFacebook

Inauguracja duszpasterstwa obywateli Ukrainy

Duszpasterstwo obywateli Ukrainy zamieszkujących tereny diecezji łomżyńskiej – to nowa, ruszająca 14 października inicjatywa wydziału duszpasterstwa ogólnego łomżyńskiej Kurii. Obywatele Ukrainy stanowią duży odsetek osób zamieszkujących naszą diecezję. Mają różniącą się polskiej kulturę i tradycję – duszpasterska opieka nad nimi jest wyzwaniem, a zarazem szansą na łamanie stereotypów. Może także przyczynić się do integracji pomiędzy obywatelami Ukrainy, przebywającymi w naszym regionie.

Kościół w skali ogólnej, czyli Kościół Powszechny, a także kościoły lokalne – diecezje rozpoznają znaki czasu. Widzimy, że takim znakiem czasu jest migracja i emigracja. Coraz częściej gościmy duże grupy obywateli Ukrainy. Coraz częściej słyszymy od Polaków w naszej diecezji, że pracują, współpracują, wynajmują pokoje obywatelom Ukrainy. Kościół który zajmuje się duszpasterstwem zawsze ma kila celów, a jednym z nich jest to, żeby członkowie Kościoła, niezależnie od tego jakiej są narodowości mogli się uświęcać – mówi ks. Jacek Czaplicki, przewodniczący wydziału duszpasterstwa ogólnego łomżyńskiej Kurii.

Jak ks. Czaplicki zauważył w rozmowie z Radiem Nadzieja, nie mamy wiedzy na temat tego, jaki odsetek obywateli Ukrainy zamieszkujących tereny diecezji łomżyńskiej jest katolikami. Zaproszenie do spotkań kierowane jest do wszystkich, nawet nie wierzących. Duszpasterstwo obywateli Ukrainy to nie tylko duszpasterskie prowadzenie związane z Kościołem stricte, to także integracja, spotkania przy kawie i herbacie, poruszanie tematów dotyczących naszych sąsiadów z za wschodniej granicy.

Uroczysta inauguracja duszpasterstwa już w najbliższą niedzielę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży o godz. 15.00. Później spotkanie integracyjne w auli przy  kościele dolnym.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 1 =