RN
TwitterFacebook

„Inka” miała 18, a „Zagończyk” 42 lata. Komunistyczny sąd skazał ich na śmierć

73 lata temu, 28 sierpnia 1946 roku, wykonano wyroki śmierci na Danucie Siedzikównie, pseudonim „Inka” oraz podporuczniku Feliksie Selmanowiczu, pseudonim „Zagończyk”. Skazani przez komunistyczny sąd żołnierze wyklęci zostali rozstrzelani w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku.

Danuta Siedzikówna „Inka” była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, odtworzonej i dowodzonej przez Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, także zamordowanego potem przez komunistów. W czerwcu 1946 roku została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tam, w lipcu 1946 roku, w wyniku zdrady, została aresztowana i poddana brutalnemu śledztwu. Odmówiła składania zeznań i 3 sierpnia 1946 została skazana na śmierć.

Podporucznik Feliks Selmanowicz „Zagończyk” walczył w 3., 4. oraz 5. Wileńskiej

Obchody 72. rocznicy Śmierci Żołnierzy AK Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” organizowane przez gdański oddział IPN. (nlat) PAP/Marcin Gadomski

Brygadzie AK. Od marca do czerwca 1946 roku, pluton, którym dowodził dokonał szeregu akcji między innymi w Gdańsku, Sopocie, Olsztynie i Tczewie, zdobywając broń oraz gotówkę, która została przekazana oddziałowi „Łupaszki”. Aresztowano go w lipcu 1946 roku i także skazano na karę śmierci.

W chwili egzekucji „Inka” miała niespełna 18 lat, „Zagończyk” – 42 lata.

Mogiła ‚Inki’ i ‚Zagończyka’ przez lata pozostawała nieznana. Dopiero we wrześniu 2014 roku badacze IIPN-u odkryli na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym ich szczątki, co potwierdziły badania genetyczne.

Żołnierze antykomunistycznego podziemia zostali pochowani na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. W uroczystościach pogrzebowych z udziałem najwyższych władz państwowych uczestniczyły tysiące ludzi.

W Gdańsku zostanie dziś (28.08) uczczona pamięć Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza. O 10.00 odbędzie się spacer historyczny „Śladami Danuty Siedzikówny „Inki” po Gdańsku”. O 17.30 będą złożone kwiaty i zapalone znicze na grobach Danuty Siedzikówny oraz Feliksa Selmanowicza. O 18.30 w kościele świętego Jana Bosko w Gdańsku Oruni zostanie odprawiona Msza święta.

iar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *