RN
TwitterFacebook

Jak podróżować autostopem?

Autostop to popularna szczególnie w okresie wakacyjnym, forma podróżowania wśród młodych ludzi. Choć sama idea wydaje się prosta, trzeba wiedzieć jak do takiej wyprawy się przygotować.

Jak mówi Jędrzej Lutostański, autostopowicz, najważniejszy jest szeroki uśmiech i pozytywna energia. Zaznacza, że ci którzy po raz pierwszy mają zamiar skorzystać z tej formy podróży, powinni wybrać się z osobą, która już autostopem jeździła. Jest kilka haczyków w podróży stopem, które nie każdy na początku zna. Jak zaczniesz przygodę z kimś, kto już to robił – będzie dużo łatwiej.

Ważnym elementem podróży jest plecak, do którego pakujemy najbardziej potrzebne rzeczy: ubrania, wygodne buty czy karimatę. „Łapiąc okazję” trzeba go postawić przed sobą. Daje to znak kierowcy, że jesteśmy podróżnikami.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość i stanąć w dobrym miejscu. To jest podstawa. Musi być odpowiednio dużo przestrzeni, żeby samochód mógł się zatrzymać i żeby ktoś nie ryzykował złamania przepisów na drodze tylko dlatego, że chce nas wziąć. Jeżeli te czynniki będą spełnione, jeżeli przed tobą będzie plecak, to gwarantuję, że maksymalnie 10, 15 minut i będziesz już w samochodzie – twierdzi Jędrzej.

Na krótszą trasę Jędrzej radzi „łapać stopa” po prostu kciukiem. Na dłuższą podróż lepiej działa tabliczka z napisem miejscowości, do której chcemy dotrzeć.

Pomocna w podróżowaniu autostopem może być jedna z aplikacji na telefon. Umożliwia spanie na „takiej studenckiej” zasadzie. Ktoś udostępnia nam łóżko, sofę i wtedy wystawiasz takiej osobie opinie. Wszystko jest darmowe. Jak twierdzi Jędrzej, Polska jest ostoją autostopu i bez problemu możemy przedostać się na drugi koniec kraju w jeden dzień.

Podczas podróżowania stopem poznajesz niesamowitych ludzi, przełamujesz swoje bariery, jak podróżujesz w obcym kraju, to ćwiczysz język angielski i tak naprawdę spotykasz samych dobrych ludzi, którzy robią coś bezinteresownie. Słyszysz ich historie i wiele ciekawych informacji możesz się dowiedzieć – mówi Jędrzej.

Pamiętajmy, że pojazd należy zatrzymać w miejscu bezpiecznym, dobrze widocznym i takim, w którym jego postój jest dozwolony przepisami ruchu drogowego. Łapanie stopa na autostradzie czy drodze ekspresowej grozi grzywną w wysokości 50 złotych.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *