RN
TwitterFacebook

Jaka będzie nadchodząca zima? IMGW przedstawiło długoterminowe prognozy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że nadchodząca zima w Polsce nie będzie się różnić pogodowo od zim z ostatnich lat. Tym samym Instytut zaprzecza doniesieniom medialnym o czekającej nas wyjątkowo srogiej zimie, zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Niektóre media piszą nawet o nadchodzącej „bestii ze wschodu”. Takie prognozy przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Columbia w USA, którzy twierdzą, że Europę czekają wyjątkowo mroźne miesiące.

Grzegorz Walijewski z IMGW mówi, że według polskich synoptyków, te przewidywania się nie sprawdzą.

– Nie będzie bestii ze wschodu, zima będzie łagodniejsza. Będzie jednak okres bardziej chłodny i bardziej śnieżnymówi Grzegorz Walijewski. – Zima będzie całkiem normalna z cieplejszym grudniem i nieco chłodniejszym styczniem i częścią lutego. Będziemy mogli zaobserwować śnieg a pokrywa śnieżna na pewno się stworzy.

Według prognoz IMGW, mrozy i bardziej obfite opady śniegu będą dopiero w styczniu. Synoptycy informują, że najzimniej ma być w zimie na północnym-wschodzie kraju oraz w górach. Najcieplej, na Pomorzu. Prognozuje się też, że w tym roku raczej nie ma co liczyć na śnieżne święta Bożego Narodzenia. Taką sytuację obserwuje się w Polsce od 2015 roku.

Walijewski mówi, że jest to spowodowane cyklicznymi wahaniami temperatur w naszej części Europy: – Zmienia się cyrkulacja powietrza. Jest zmienność klimatu i teraz jesteśmy w dłuższym, cieplejszym okresie.

Synoptycy prognozują, że w styczniu i lutym średnia temperatura dobowa może wynosić około minus 10 stopni. Wtedy też należy spodziewać się opadów śniegu. Roztopy prawdopodobnie nadejdą na przełomie lutego i marca, wtedy wody w polskich rzekach będzie więcej.

Pełen raport IMGW dotyczący zimy 2019/2020 wkrótce zostanie opublikowany na stronie internetowej Instytutu.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *