RN
TwitterFacebook

Jazda na suwak i korytarz życia wkrótce będą obowiązkowe. Nowelizacja kodeksu drogowego przeszła przez sejm

Senat wznowi dziś obrady ostatniego posiedzenia dziewiątej kadencji. Izba rozpatrzy między innymi nowelizację kodeksu drogowego, która wprowadza w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz obowiązku jazdy „na suwak”. Uchwała przeszła wczoraj przez sejm. 

Pierwsza regulacja ma umożliwić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Z kolei jazda na suwak ma zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo.

Zgodnie z nowymi przepisami, przy zwiększonym natężeniu ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, w szczególności ratowniczych, kierujący na drodze z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni. Tym samym tworząc korytarz życia.

Natomiast jazda na suwak ma umożliwić zmianę pasa ruchu w przypadku gdy nie istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż jednym pasem w tym samym kierunku jazdy, z powodu wystąpienia utrudnienia na tym pasie lub zanikania tego pasa. Ruch ten powinien odbywać się pojedynczo i naprzemiennie.

Ustawa wczoraj (16.10.) przeszła przez Sejm, gdzie za głosowało 415 posłów, 6 przeciw, a 2 się wstrzymało. Przepisy mają wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia.

IAR/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *