RN
TwitterFacebook

Jest zgoda na proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza

Stolica Apostolska wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego księdza Romana Kotlarza. Duchowny był nieformalnym duszpasterzem robotników, protestujących w czerwcu w 1976 roku.

Ksiądz Kotlarz wspierał ludzi, którzy zbuntowali się przeciwko komunistycznej władzy. W odwecie, był wielokrotnie nękany przez funkcjonariuszy SB. Pobity przez nieznanych sprawców w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach, dwa miesiące po proteście zmarł w szpitalu. Po przeszło czterech dekadach – jak mówi biskup radomski Henryk Tomasik – pora pochylić się nad jego życiem i świadectwem, które zostawił. Pierwszą sesję procesu beatyfikacyjnego zaplanowano na 1 grudnia tego roku. Wcześniej, w ramach czynności przedprocesowych, ustanowiono postulatora. Jest nim ksiądz prałat Edward Poniewierski, kanclerz kurii. Powołano również Komisję Historyczną. W jej skład wchodzą ks. dr Szczepan Kowalik, ks. dr Rafał Piekarski i dr Arkadiusz Kutkowski z Instytutu Pamięci Narodowej.

O wyjaśnienie okoliczności śmierci duchownego jako pierwsi zabiegali członkowie Komitetu Obrony Robotników – przypomina dr Kutkowski. Według niego, dzięki takim osobom jak Mirosław Chojecki i Wojciech Ziembiński już we wrześniu 1976 roku sprawa ujrzała światło dzienne. Ważną rolę odegrał także jezuita o. Hubert Czuma.

Podczas pierwszej sesji procesu beatyfikacyjnego zaplanowano projekcję fragmentów filmu „Klecha” poświęconego życiu księdza Romana Kotlarza. Premiera obrazu zaplanowana jest na koniec lutego przyszłego roku.

iar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *