RN
TwitterFacebook

Jubileusz 100-lecia parafii w Łosewie [FOTO]

W niedzielę 10 czerwca br. celebrowano w Łosewie odpust Najświętszego Serca Pana Jezusa, jubileusz założenia i istnienia parafii. Uroczystościom przewodniczył bp Janusz Stepnowski. Zgromadzeni w kościele parafialnym kapłani, parafianie, goście, samorządowcy, służby mundurowe modlili się o potrzebne łaski dla parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Pasterz diecezji na początku Eucharystii, po powitaniu przez ks. Dariusza Wiznera – proboszcza parafii, poświęcił ołtarz z nowym obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa autorstwa pani Doroty Piwowarczyk. Ołtarz wykonano z dębu ze złoceniami na wzór stacji drogi krzyżowej przez pana Marka Baczewskiego. Po bokach umieszczono relikwiarze: św. Rity i bł. ks. Michała Sopoćko.

W homilii bp Janusz nawiązał do początków powstania parafii i co znajdowało się w tym miejscu 100 lat temu. Dziękujemy proboszczom, a szczególnie wam – parafianie, że w ostatnich czasach został dany impuls, aby ten kościół stał się piękny. Ks. Andrzej Stypułkowski podjął wielkie dzieło renowacji świątyni i budynków przyległych (…) i jego następca ks. Dariusz dokończył dzieło renowacji. Jako ich pasterz, chcę im podziękować, że ta parafia, mimo iż pochodzą z rożnych stron, stała się ich parafią, że los tego kościoła wzięli głęboko do serca, poświęcając swoje siły. Drodzy parafianie stanęliście razem z nim, aby upiększyć ten dom Boży położony wśród łanów zbóż i kukurydzy, jakże wyróżniający się w tym mazowieckim pejzażumówił celebrans podczas homilii. Biskup odniósł się do czytań z X niedzieli zwykłej. Zwrócił uwagę na pojawiające się zagrożenia dla każdego człowieka. Mówił o misterium niegodziwości jakie  pojawia się we współczesnym świecie. Mimo to, jak podkreślił w tym czasie dzieje się dobro, ktoś zajmuje się chorym, ktoś podejmuje decyzję aby poświęcić swoje życie jako pomoc chorym rodzicom. Rezygnując z codziennych ambicji. W tym samym czasie rodzi się miłość między mężczyzną i niewiastą, później przypieczętowana sakramentem małżeństwa. W tym samym czasie człowiek interesuje się drugim człowiekiem i dobrem. Mówił również jak stać się uczniem Chrystusa i jego rodziną. Dokonuje się to przez słuchanie Słowa Bożego, które daje wskazówki każdemu człowiekowi, aby rodzice mogli upomnieć swoje dzieci, bo tolerancja na zło może nas doprowadzić do zguby przestrzegał. Dostrzegł zaangażowanie wiernych na rzecz parafii i kościoła, które jest wyrazem jedności. Zaznaczył,że mimo pełnienia różnych funkcji w życiu społecznym i statusu majątkowego to w ławce, w kościele każdy jest tylko dzieckiem Bożym. Niech Pan Bóg wam błogosławi…

Na zakończenie Mszy św. ks. Dariusz Wizner – proboszcz, podziękował za dar modlitwy, wsparcie i pomoc przy organizacji uroczystości. Parafianie ofiarowali kwiaty jako wyraz wdzięczności za poświęcenie i trud w budowaniu tej wspólnoty dla: bpa Janusza Stepnowskiego, a także dla obecnego i byłego proboszcza parafii łosewskiej. Po procesji i błogosławieństwie odbył się festyn parafialny.

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie została powołana 15 maja 1918 roku, przez bpa Antoniego Karasia. Powstała z Parafii Mały Płock.
xrsz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × one =