RN
TwitterFacebook

Kandydaci do WOT na szkoleniu podstawowym sprawdzą samych siebie

W najbliższy piątek rozpoczyna się siódme szkolenie podstawowe ochotników do służby w 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jego zwieńczeniem będą przysięgi wojskowe, które odbędą się 26 maja w Wysokiem Mazowieckiem oraz w Zambrowie.

Ochotnicy, którzy pomyślnie przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, zostaną zaprzysiężeni niemal w rocznicę pierwszej przysięgi WOT, która odbyła się w Białymstoku. Najbliższe uroczystości odbędą się 26 maja o godz. 10:00 w Wysokiem Mazowieckiem (plac przy ul. Kościelnej 2) i o godz. 14:00 w Zambrowie (na terenie ZSO przy ul. Konopnickiej 16).

Szkolenie podstawowe adresowane jest do osób bez przeszkolenia wojskowego i jest pierwszym etapem trzyletniego cyklu szkolenia żołnierza lekkiej piechoty. W lutym, w jednej z brygad OT, dwóch podoficerów zawodowych – bez ujawniania swojej tożsamości, jako szeregowi – przez dwa tygodnie szkoliło się razem z kandydatami do WOT. Zdaniem podoficerów „szesnastka” jest intensywna i wymaga od ochotników sporego wysiłku. Żołnierze z uznaniem wypowiedzieli się też na temat poziomu szkolenia strzeleckiego oraz zaangażowania instruktorów, za których przygotowanie odpowiadają weterani z Wojsk Specjalnych.

Wszyscy, którzy chcą sprawdzić się i spełniają kryteria naboru, mogą ubiegać się o przyjęcie na kolejne szkolenia, które odbędą się od 23 czerwca do 8 lipca (ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego) oraz 1 – 8 lipca (żołnierze rezerwy). Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz informacje na temat procesu rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.terytorialsi.mil.pl. Najlepsi Terytorialsi w przyszłości mogą liczyć na udział m.in. w kursach instruktorskich prowadzonych przez byłych Specjalsów, szkoleniach operatorów dronów uderzeniowych czy kursach oficerskich.

por. Łukasz WILCZEWSKI

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 4 =