RN
TwitterFacebook

Kapłani i ministranci w maseczkach podczas sprawowania liturgii

Księża i osoby asystujące w sprawowaniu liturgii od czwartku 16 kwietnia do odwołania będą obowiązane zakrywać usta i nos – przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. – Obowiązek będzie dotyczył przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym w obiektach kultu religijnego. To oznacza, że będą mu także podlegać osoby sprawujące kult i asystujące, czyli księża i ministranci – dowiedziała się KAI w Ministerstwie Zdrowia.

Od czwartku 16 kwietnia do odwołania z powodu stanu epidemii władze państwowe nałożyły obowiązek zakrywania ust i nosa podczas przebywania w miejscach publicznych. W projekcie rozporządzenia (trwają jeszcze nad nim prace) wymieniono, że chodzi o środki transportu publicznego, pojazdy samochodowe, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

Obowiązek ten ma dotyczyć także przebywania w „miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach”, a ponadto m.in. na terenach zielonych (np. parkach), bulwarach, plażach i terenach leśnych.

Czy to oznacza, że nowy obowiązek będzie dotyczył, poza nielicznymi wiernymi znajdującymi się w kościele, także osób duchownych sprawujących np. mszę świętą? Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że zgodnie z treścią projektu nowelizacji rozporządzenia, obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki będzie od 16 kwietnia obowiązywał podczas przebywania m.in. w obiektach kultu religijnego.

„To oznacza, że będą mu także podlegać osoby sprawujące kult i asystujące, czyli biskupi, księża czy ministranci” – poinformowała KAI Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

KAI/JE

2 kommentarze

  1. John Odpowiedz

    To jest nieprawdą. Rozporządzenie wyraźnie mówi że ten obowiązek nie dotyczy duchownych sprawujących liturgię.

    1. Paula Gałązka Odpowiedz

      Projekt rozporządzenia został zaktualizowany i faktycznie, w nowej wersji księża sprawujący liturgię nie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *