RN
TwitterFacebook

Kapłani, przewodnicy pielgrzymek podsumowują tegoroczne pielgrzymowanie

Ponad czterdziestu kapłanów bierze udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Przewodników Pielgrzymek Pieszych na Jasną Górę zorganizowanym w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. W spotkaniu uczestniczy ks. Marian Janus z Kielc, krajowy koordynator pieszych pielgrzymek do Częstochowy i bp Krzysztof Zadarko przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

We wtorek rano kapłani-przewodnicy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem mobilnej aplikacji Bonafide, która ma za zadanie dostarczyć informacji, dotyczących pielgrzymki, zarówno pielgrzymom na trasie pielgrzymki jak i pielgrzymom duchowym oraz rozmawiali o zadaniach i wyzwaniach, które stoją przed księżmi-przewodnikami. Tę cześć spotkania poprowadził bp Krzysztof Zadarko, który w rozmowie z Joanną Ekstowicz z Radia Nadzieja mówił o fenomenie polskiego pielgrzymowania.

Można już powiedzieć, że z roku na rok mamy pewną tendencję wzrostową, jeśli idzie o ilość pątników. Co prawda nie jest to gwałtowny skok, ale w tym roku były liczne głosy, że może być mniej osób, które wyruszą na pielgrzymki, natomiast, jak się okazało, według statystyki ojców paulinów, na Jasną Górę przyszło o kilka tysięcy pielgrzymów więcej. Fenomen pielgrzymowania nie gaśnie. Co prawda nie jest to ta skala, która była w latach osiemdziesiątych, ale cieszy się pielgrzymka pewnym powodzeniem i to co jest bardzo budujące, że pojawiają się nowe pielgrzymki i to nie tylko na Jasną Górę, ale do różnych sanktuariów w Polsce, a nawet za granicą. To jest ciekawe, że ludzie odnajdują sens pielgrzymowania, wychodzenia z domu do Miejsca Świętego – mówił bp Krzysztof Zadarko.

Po południu kapłani zawitają do Tykocina gdzie będą mieli okazję zwiedzić Zamek i Alumnat tykociński oraz Synagogę. Odwiedzą też Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz nawiedzą Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży i łomżyńską Katedrę. Wieczorem dokonają podsumowania tegorocznych pielgrzymek oraz spotkają się z Ojcami Paulinami z Jasnej Góry.

Środa upłynie kapłanom-przewodnikom na dyskusji o włączeniu pielgrzymek rowerowych w ogólny nurt pielgrzymowania na Jasną Górę i wzajemnej współpracy oraz o wejściu i powitaniu grup pielgrzymkowych. Spotkanie zakończy wspólny obiad.

Joanna Ekstowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *