TwitterFacebook

Katarzyna Świątkowska: Kawa bywa wymieniana jako jedno z podstawowych źródeł magnezu w diecie

„W żadnych badaniach nie wykazano, żeby kawa powodowała hipomagnezemię. W analizach źródła magnezu kawa jest wymieniana czy to w USA, czy w wielu krajach azjatyckich jako jedno z podstawowych źródeł magnezu w diecie” – mówiła w poranku „Siódma 9” Katarzyna Świątkowska, lekarz. W rozmowie z Anną Skiepko opowiedziała o swojej książce „Mity medyczne 2” (wyd. Fronda).

Zwróciła uwagę wbrew mitom, że kawa nie jest szkodliwa.

„Są osoby, które kawy z kofeiną pić nie mogą, bo mają takie geny, że nie metabolizują kofeiny prawidłowo. Ale takie osoby o tym po prostu wiedzą, bo bardzo źle się czują po kawie. Wszyscy inni mogą pić, a nawet powinni” – zaznaczyła.

Czy kawa powoduje odwodnienie?

„Jeżeli chodzi o odwadnianie, to zależy. Jeżeli kawy nie pijemy i sięgniemy po nią rzadko, to ona rzeczywiście ma działanie lekko odwadniające. Jeżeli natomiast kawę pijemy regularnie, nie odwadnia absolutnie”.

Odniosła się także do tez, że kawa wypłukuje magnez.

„Jeżeli chodzi o magnez, to założenie [że wypłukuje magnez] było teoretyczne, bo kofeina jest metyloksnatyną i jej działanie na nerki mogłoby na tym polegać. Ale w żadnych badaniach nie wykazano, żeby kawa powodowała hipomagnezemię, w żadnym podręczniku medycznym tego nie ma. A wręcz w analizach źródła magnezu w diecie kawa jest wymieniana czy to w USA, czy w wielu krajach azjatyckich jako jedno z podstawowych źródeł magnezu w diecie”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *