TwitterFacebook

Kierowco, uważaj na maszyny rolnicze na drogach!

Zbliżają się żniwa. Już wkrótce na drogi wyjadą kombajny i inny ciężki sprzęt rolniczy. Policja prosi o rozsądek i wyobraźnię na drodze. – Są to pojazdy o większych gabarytach niż samochód osobowy. Pojawiają się ciągniki rolnicze, np. z dwoma przyczepami. Czasami oznakowanie takiego pojazdu nie jest prawidłowe, dlatego musimy uważać, żeby w niego nie uderzyć – mówi podisnspektor Rafał Sokólski z Wydziału Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Białymstoku.

Często jest też tak, że zwłaszcza na wąskiej drodze, tego typu pojazd zajmuje więcej niż jeden pas ruchu. Stąd bardzo niebezpieczne dla kierowców mogą być zwykłe manewry za kierownicą.

– Wyprzedzanie to bardzo niebezpieczny manewr – trzeba zachować właściwy odstęp od wyprzedzanego pojazdu oraz oczywiście szczególną ostrożność. Kolejnym niebezpiecznym manewrem jest manewr mijania, czyli przejeżdżanie obok pojazdu jadącego w przeciwnym kierunku. W razie potrzeby należy zmniejszyć prędkość, a nawet zjechać na prawo i zatrzymać się – mówi podinspektor Rafał Sokólski.

Policjanci proszą też właścicieli maszyn rolniczych, aby jeszcze przed żniwami sprawdzili stan techniczny pojazdów. Jednocześnie przypominają, że wszystkich uczestników ruchu drogowego zawsze obowiązuje trzeźwość.

Katarzyna Wasilewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *