RN
TwitterFacebook

Kilka słów po lednickim spotkaniu [AUDIO]

„Aby się dowiedzieć, czym naprawdę jest Lednica, trzeba zobaczyć te dziesiątki tysięcy ludzi tańczących i śpiewających, ale też dziesiątki tysięcy ludzi klęczących, kiedy idzie Najświętszy Sakrament i kiedy jest czas adoracji. Ta Lednica jest też zaskoczeniem pod względem liczby księży, było z nami ponad tysiąc księży, co jest wręcz nieprawdopodobne. Cieszymy się, że księża są razem z nami i liczymy, że w następnym roku będzie ich jeszcze więcej” – mówił w poranku „Siódma 9” Rafał Orzechowski z Ruchu Lednickiego z Grajewa. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o tegorocznym spotkaniu młodych na Lednicy, które odbyło się 2 czerwca.

W spotkaniu uczestniczył także prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył Rafał Orzechowski, jego obecność przyniosła uczestnikom wiele radości: „Bardzo się cieszymy obecnością pana prezydenta, cieszymy się, że władze państwowe są razem z nami. Myślę, że o. Jan Góra, który zapraszał wszystkich na Lednicę, bardzo się cieszył, że był z nami pan prezydent”.

W tym roku szczególnym punktem spotkania było wzajemne obmycie nóg przez uczestników. „To jest coś nieprawdopodobnego. My to znamy z liturgii Wielkiego Czwartku, kiedy kapłan obmywa wybranym osobom nogi. W tym roku każdy każdemu mył nogi na polach lednickich. Ten gest nie miał w sobie takiego ceremonializmu, (…) to był niezwykły gest oddania i powiedzenia «Jestem», «Jestem gotowy tobie służyć» i «Jestem gotowy nawet dokonać takiego aktu poświęcenia jak obmycie nóg drugiemu człowiekowi»” – mówił gość poranka.

Na spotkanie prezydent Andrzej Duda podarował uczestnikom flagi Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Jak podkreślił Rafał Orzechowski, to wyjątkowy prezent, który bardzo ucieszył młodych zgromadzonych na polach lednickich.

„My ze wspólnotami te flagi rozdawaliśmy i widzieliśmy zadowolenie w oczach ludzi, którzy tę flagę dostali. Na Lednicę pielgrzymują młodzi ludzie, oni nie zawsze mają swoją prywatną flagę, dlatego też tym bardziej się cieszyli, że w ten sposób mogą też się jednoczyć z tą kulturą polską, ponieważ bardzo dużo pielgrzymów było spoza Polski – była np. Polonia z Niemiec – dlatego też ta ich radość była bardzo wyraźna”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − fourteen =