RN
TwitterFacebook

Kochałam go platoniczną miłością – Piłsudski oczami kobiety

Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Mąż stanu, polityk, twórca Legionów i zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej – to niektóre z tytułów jakimi określamy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie na tych jednak aspektach skupili się twórcy wydarzenia z pogranicza spektaklu i czytania performatywnego w łomżyńskim Teatrze Lalki i Aktora. Portret marszałka pokazali nam oczami poetki, a przy okazji kobiety, która darzyła go platoniczną miłością.

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaliśmy bardzo ciekawą artystycznie propozycję, a mianowicie „Ścieżkę obok drogi” autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny – rzecz jest o marszałku Józefie Piłsudskim. Iłłakowiczówna była przez 9 lat sekretarzem marszałka. Zwykle o marszałku Józefie Piłsudskim mówimy jako o osobowości szorstkiej, charyzmatycznej, natomiast ona pisze o nim jako o człowieku bardzo ciepłym, serdecznym, uczuciowym, dowcipnym – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Choć projekt gotowy był od dwóch lat, do tej pory na deskach teatru wystawiano go tylko jeden raz, czekał na tę wyjątkową rocznicę, by ukazać nowy, nieznany portret jednego z ojców naszej niepodległości.

Reżyserem projektu jest Jarosław Antoniuk, autorem scenografii Przemysław F. Karwowski, natomiast w rolę samej Iłłakowiczówny wcieliła się Beata Antoniuk. Muzycznym akompaniamentem służył artystce Bogdan E. Szczepański. „Ścieżkę obok drogi” mogliśmy obejrzeć 9 listopada na deskach Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *