TwitterFacebook

Kolejarze modlili się o szczęśliwą służbę

W parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini 3 grudnia odbyła się diecezjalna pielgrzymka kolejarzy. Eucharystii przewodniczył bp Janusz Stepnowski, a koncelebrowali ks. kan. Jan Mrowca – diecezjalny duszpasterz kolejarzy, ks. kan. Tadeusz Kaczyński – proboszcz par. pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini i ks. kan. Marek Wróblewski – proboszcz par. pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła, który powitał na pielgrzymce: poczty sztandarowe, brać kolejarską, samorządowców i wiernych przybyłych na wspólną modlitwę w intencji kolejarzy.

Biskup Janusz w homilii mówił: „Wśród was są osoby na emeryturze, ale są osoby, które przygotowują się do tego zaszczytnego zawodu kolejarza w naszym kraju. Wasza miejscowość bez stacji kolejowej w historii zostałby niewielką miejscowością mającą kilku lub kilkudziesięciu mieszkańców. Dzięki kolejom stała się dość dużą miejscowością. Wydaje się, że jest to miasto, mimo że administracyjnie jest jeszcze gminą. (…) Kolej, drogi, które łączą miasta, przekracza granice państwa, jest ważnym źródłem komunikacji, ale też łączy ludzi między sobą. Od wielu lat trwają inwestycje drogowe, niestety kolej została jakby na marginesie historii. Dopiero teraz zaczynają się inwestycje, jeśli chodzi o kolej. Gdyby z tego miejsca było trzeba dojeżdżać do Warszawy w pół godziny koleją, to wielu osiedlałoby się tu warszawiaków, aby dojechać do pracy w stolicy. Wiemy, jak wielką rolę odgrywały, odgrywają i będą odgrywać drogi kolejowe, jak są ważnym elementem naszego pejzażu, ale także ważną drogą życia, drogą gospodarczą. Bez kolei trudny byłby rozwój każdego państwa. One są jak krwiobieg, który utrzymuje nasz organizm do życia. Wielu z was pochodzących z tej miejscowości wiele lat pracowało bądź pracuje na kolei. (…) W tym dzisiejszym dniu dziękujemy, że kolejarze trwają na swoim posterunku, że są częścią wspólnoty parafialnej i diecezjalnej”. W dalszej części bp Janusz mówił o Adwencie, który zaprasza nas do medytacji nad ostatecznym przyjściem Chrystusa, jak i o rozważaniu nad przyjściem Chrystusa w Boże Narodzenie.

Po komunii, ks. kan. Jan Mrowca odmówił modlitwę w intencji kolejarzy przez wstawiennictwo św. Katarzyny o szczęśliwą służbę braci kolejarskiej. W słowie podziękowania odniósł się do tradycji kolejarskich, mówiąc, że kolejarze szli na służbę, a nie do pracy, a na czapkach i guzikach był orzeł w koronie. Mówił o podziale kolei na spółki, zabraniu orła z koroną, a zastąpieniu go logo. Prosił o błogosławieństwo Boże dla wszelkich inwestycji na kolei, a przede wszystkim dla braci kolejarskiej, by powrót orła i etos kolejarskiej służby nie został w codzienności zapomniany. W imieniu kolejarzy pielgrzymów słowa podziękowania wypowiedziała Wanda Stefaniak.

Po udzielonym błogosławieństwie ogólnym, bp Janusz pobłogosławił dzieci, a brać kolejarska spotkała się na posiłku, na który zaprosiła Bożena Kordek – wójt Gminy Małkinia Górna.

xRSZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *