TwitterFacebook

Kolejni małżonkowie z misją przygotowania narzeczonych [FOTO]

Mają od kilku do kilkunastu lat stażu małżeńskiego, pracują w różnych zawodach, podejmują formację w różnych ruchach i wspólnotach kościelnych, są absolwentami Studium Życia Rodzinnego i ukończyli specjalny kurs. Z lekkim niepokojem, ale też z nadzieją, czterdzieści jeden par małżeńskich odebrało z rąk biskupa Tadeusza Bronakowskiego misje kanoniczne dla Asystentów przygotowania narzeczonych.

Z pierwszą grupą, która misje kanoniczne otrzymała w październiku, tworzą zespół siedemdziesięciu par małżeńskich zaangażowany w przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Docelowo w Diecezji Łomżyńskiej ma być sto takich małżeństw. A wszystko związane jest z nowym programem przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa, który, wraz z rozpoczęciem roku 2018, zaczął obowiązywać w naszej diecezji.

Uroczyste wręczenie misji kanonicznych, które są potwierdzeniem przez biskupa przygotowania małżonków do pełnienia posługi nauczania w Kościele, nastąpiło w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, a dokonał go biskup Tadeusz Bronakowski.

Wprowadzając w ten szczególny moment ks. Jacek Kotowski, diecezjalny duszpasterz rodzin, zwrócił uwagę, że to, iż wręczenie misji odbywa się w kaplicy i będzie zakończone adoracją Najświętszego Sakramentu, to nie przypadek.

Idziecie uposażeni nie tylko w dary otrzymane od Pana Boga, które otrzymaliście od Niego, nie tylko wyposażeni w te łaski, które macie jako małżonkowie sakramentalni, ale jesteście też uposażeni w misję od księdza biskupa a to oznacza, że biskupi się za was modlą i waszej pracy towarzyszy ich błogosławieństwo – mówił do małżonków ks. Jacek Kotowski. Przypomniał on zebranym założenia nowego programu przygotowania narzeczonych, ale też wymagania jakie są stawiane Asystentom.

Swojej radości z nowych asystentów nie ukrywał biskup Tadeusz Bronakowski, który zaznaczył, że obecnie jesteśmy swoistymi liderami na rynku krajowym, a więc nie tylko nie musimy się wstydzić, ale z dumą możemy opowiadać o tym, że jest Studium Życia Rodzinnego i przygotowujemy małżeństwa do tego, aby wiernie towarzyszyły tym, którzy chcą przygotować się do przyjęcia sakramentu małżeństwa – mówił bp Tadeusz.

Biskup Tadeusz zwrócił uwagę na ogromną wagę dobrego przygotowania do sakramentu małżeństwa, a oparł to na swoim doświadczeniu z Sądu Biskupiego, kiedy jako sędzia uczestniczy w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Bardzo się cieszę, że jesteście i, że razem z nami kapłanami, zechcecie pomóc nam dobrze przygotować młodych ludzi do zawarcia sakramentu małżeństwa. Wiemy dobrze, że jest to sprawa bardzo ważna i bardzo istotna. Niejednokrotnie rozmowa z kapłanem, czy doświadczonymi małżonkami, może zaważyć na całym ich życiu i dlatego też ważne, aby się do tej misji dobrze przygotować – mówił biskup.

Biskup Tadeusz podarował też nowym Asystentom „Narodowy program trzeźwości” i zachęcił do podjęcia tematu uzależnień podczas spotkań z narzeczonymi.

Nowi Asystenci swoją posługę rozpoczną w ciągu najbliższych miesięcy. Obecnie w poszczególnych dekanatach ich liczba przedstawia się następująco: Czyżew – 2 pary, Grajewo – 3 pary, Jedwabne – 1 para, Kadzidło – 1 para, Kolno – 4 pary, Łapy – 5 par, Łomża – 15 par, Myszyniec – 3 pary, Ostrołęka – 13 par, Ostrów Maz. – 6 par, Różan – 1 para, Rzekuń – 1 para, Wysokie Maz. – 3 pary, Wyszków – 8 par i w Zambrów – 4 pary małżeńskie, które prowadzą kursy przygotowujące do przyjęcia sakramentu małżeństwa.

Wciąż brakuje jeszcze asystentów w dekanatach Chorzele, Kobylin, Krasnosielc, Piątnica, Szczuczyn i Szepietowo, ale, jak zapowiedział ks. Jacek Kotowski, kolejne szkolenie asystentów już na jesieni i wtedy to we wszystkich dekanatach będą małżonkowie, odpowiedzialni za przygotowanie narzeczonych do Sakramentu małżeństwa.

Wszelkie potrzebne informacje na temat nowego przygotowania do sakramentu małżeństwa można znaleźć na stronie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Łomżyńskiej.

Joanna Ekstowicz

3 komentarzy

 1. Sławek Odpowiedz

  Wkradł się mały błąd. Powinno być 70 par małżonków a nie 70 osób 🙂

  1. Joanna Ekstowicz Odpowiedz

   Poprawione. Dziękuję za czujność.

  2. dm Odpowiedz

   Armia ludzi! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *