RN
TwitterFacebook

Kolno: Minister Adamczyk wizytował przebudowę DK63 i poparł budowę obwodnicy

Na początku października Kolno po raz kolejny odwiedził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zwiedził kończącą się właśnie przebudowę DK63 i zapowiedział, że poprze starania władz miasta o budowę obwodnicy miasta. 

– Cieszę się, że Kolno wykorzystało czas i szansę na odnowienie infrastruktury, która mieści się w całym pasie drogowym. Ta inwestycja znacząco podniesie poczucie bezpieczeństwa kolnian i przejezdnych – mówił minister. – To niezwykle ważne, że kolejne środki trafiają tam, gdzie są one potrzebne, by wzmocnić stan dróg w naszym kraju. Walka z wykluczeniem komunikacyjnym i bezpieczne drogi to priorytet obecnego rządu – podkreślał Adamczyk.

Minister Adamczyk nakreślił skalę projektów, które realizuje rząd. – Przeprowadzamy duże inwestycje, które zawarte są w Programie Dróg Krajowych i Krajowym Programie Kolejowym. Na ten pierwszy zapewnione są środki w kwocie ponad 140 mld zł, a inwestycje kolejowe to kolejnych 80 mld. Koncentracja wszystkich przedsięwzięć i ich wielkość przyczyni się do budowy nowoczesnej sieci drogowej i kolejowej kraju. Wspieramy też inwestycje samorządowe poprzez Fundusz Dróg Samorządowych. Myślę, że już każdy powiat w Polsce skorzystał z tego programu, na który tylko w roku bieżącym przeznaczono 6 mld. W najbliższych 10 latach zaplanowano środki w kwocie blisko 36 mld, a jeżeli do tego dodamy środki samorządowe, to w ciągu dekady na modernizację infrastruktury drogowej przeznaczone będzie około 50 mld. Taka kwota w sposób rewolucyjny zmieni stan dróg gminnych i powiatowych – dodał minister.

Adamczyk pogratulował burmistrzowi miasta Andrzejowi Dudzie i podziękował za zaangażowanie i determinację w działaniu na rzecz mieszkańców, które przekładają się na konkretne inwestycje.

– Samorząd Kolna to wzór współpracy jednostek rządowych i samorządowych. Jestem przekonany, że obwodnica będzie też udziałem tego miasta. Moim życzeniem jest, by rozpoczęto przygotowania do budowy tej drogi. Na razie nie wiemy, kiedy ona powstanie – czy za rok, czy za dwa, bo przecież proces taki nie jest kwestią miesiąca ani dwóch. To sprawa czasami nawet kilku lat. Trzeba przecież przygotować cały szereg dokumentów, aby uzyskać decyzje środowiskowe, wytyczyć przebieg, ustalić koncepcje, wykonać raport środowiskowy, a później gotowy projekt realizować. Ta droga jest potrzebna nie tylko północnemu Podlasiu, ale Warmii i Mazurom i całemu ruchowi turystycznemu, a także ruchowi biznesowemu. I w tym zakresie musimy realizować wspólne zobowiązania. Uważam, że obwodnica Kolna jest sprawą absolutnie otwartą. Jest przedsięwzięciem, nad którym warto się pochylić – mówił Adamczyk.

Minister podziękował również obecnemu na spotkaniu posłowi Kazimierzowi Gwiazdowskiemu.

– Dzięki współpracy i determinacji udało się pozyskać 27 mln na realizację przebudowy DK 63. Przedsięwzięcie przebiega wzorcowo i w szybkim tempie, bo w niecałe 2,5 roku mieszkańcy zyskają nowoczesną drogę. To, co mówi pan burmistrz i zapowiada pan minister, by powstała obwodnica Kolna, będzie też udziałem moich starań, by kolejna inwestycja posłużyła mieszkańcom tego miasta – przekonywał poseł Gwiazdowski.

– Dobiegają końca prace związane z modernizacją głównej drogi. Myślę, że kolejnym wyzwaniem dla naszego samorządu będzie budowa obwodnicy, która rozwiąże wszystkie nasze problemy komunikacyjne. Ruch przez Kolno jest szczególnie duży, gdy podróżują turyści z całej Polski. Wtedy tylko przez jedną dobę przejeżdża ok. 18 tys. pojazdów – zaznaczał Andrzej Duda.

Burmistrz Kolna Andrzej Duda podczas spotkania podziękował posłowi Kazimierzowi Gwiazdowskiemu za dotychczasową pomoc w pozyskiwaniu środków ponadregionalnych, a ministrowi Adamczykowi za zrozumienie potrzeb małych samorządów.

Przebudowa tzw. przejścia przez Kolno na DK 63 trwa od końca maja 2018 roku. Na całym odcinku pojawi się m.in. pierwsza sygnalizacja świetlna w mieście, nowe rondo, przejście nad rzeką Łabna czy ścieżki rowerowe. Koszt całej inwestycji to około 27 mln złotych. Prace mają zakończyć się przed 1 listopada br.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *