RN
TwitterFacebook

Kolno: Nowy system opłat za śmieci działa od miesiąca

Zgodnie z przewidywaniami jedni zapłacą mniej, a drudzy więcej. W Kolnie od miesiąca wykorzystywany jest nowy system naliczania opłat za odpady komunalne “od wody”.

Musimy porównywać dzisiejsze opłaty od wody do tych na poziomie 23 złotych od osoby – podkreśla burmistrz Kolna, Andrzej Duda:

– W tej chwili na przykład rodzina czteroosobowa musi zapłacić 82 złote i ona ma drożej niż miała. No tak, tylko oni porównują do ceny, która była w poprzednim przetargu, czyli 18 złotych. Żebyśmy porównali na przykład do ceny, która miała być, czyli 23 złote od osoby to daje 92 złote. A więc w tym systemie od wody oni mają taniej. To trzeba też wiedzieć i to przy analizie trzeba uwzględniać. 

Burmistrz dodaje, że już ujawniły się lokale, które przed zmianą systemu nie płaciły za śmieci, a teraz będą musiały:

– Jeżeli stoi mieszkanie puste, nieużywane rzeczywiście przez rok, no to w następnym roku tych opłat za śmieci nie będzie. No, bo jeżeli nie będzie czerpana woda to znaczy, że nikt nie korzystał z tego mieszkania. To działa w dwie strony i pokazuje prawdziwe użytkowanie mieszkania. No, bo jeżeli ktoś kupił mieszkanie i jest za granicą, a w mieszkaniu nikt nie mieszka to nie ma zużycia wody. Nie ma zużycia wody to, w tym systemie, który my przyjęliśmy, nie płaci za śmieci.  

Włodarz Kolna zapowiada także, że miasto będzie za jakiś czas przeprowadzało analizy dotyczące tego, czy nowy system jest bardziej wydajny i sprawiedliwy.

jt/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − six =